Wiesław Gwidon Juszkiewicz

Pseudonim:
-
Data urodzenia:
1912-09-12
Data śmierci:
1983-12-29
Funkcja:
-
Imiona rodziców:
Jan - Weronika Feliksa z domu Brzezińska
Wykształcenie do 1944 r.:
Średnie ekonomiczne. Uczęszczał do Gimnazjum Handlowego w Warszawie przy ul. Królewskiej.
Praca do 1944 r. :
Pracował w Wydziale Finansowym w Tramwajach Warszawskich.
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Leszno 29
Oddział:
Uczestnik Powstania Warszawskiego - brak informacji na temat przydziału
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto
Odniesione rany:
Ranny na Starym Mieście, przebywał w szpitalu w podziemiach kościoła św. Jacka przy ul. Freta
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Oflagu II D Gross-Born (?). Przebywał w obozach Gross Rosen (niem.Groß-Rosen), Bergen-Belsen i Mittelbau-Dora.
Losy po wojnie - represje:
Po wojnie powrócił do pracy w Tramwajach Warszawskich jako Zastępca Głównego Księgowego. Na skutek donosu o przynależności do AK i udziału w Powstaniu zdegradowany do roli kontrolera. Wielokrotnie przesłuchiwany przez UB w Miejskim Urzędzie Bezpieczeństwa Publicznego przy ul. Cyryla i Metodego 4.
Informacje dodatkowe - losy rodziny:
22 listopada 1936 roku ożenił się w Warszawie z Antoniną Marianną Ścibiorską. W 1937 roku przyszedł na świat ich syn Zbigniew. W czasie Powstania Warszawskiego rodzina (żona z dwuletnią córką, 7-letnim Zbyszkiem i babcią) została postawiona do egzekucji, jednak ostatecznie pognano ich ul. Wolską do Dworca Zachodniego i dalej do obozu przejściowego w Pruszkowie. Młodszy brat Wiesława - Zbigniew Henryk Juszkiewicz ps. Sznurowadło (1919-2008) także brał udział w Powstaniu Warszawskim jako żołnierz Grupy "Kampinos" w kompanii ckm por. "Olszy". W konspirację i walkę zaangażowany był także szwagier Wiesława Jan Ściborski (rodzony brat Antoniny Juszkiewicz z d. Ściborskiej), który razem z Wiesławem walczył w szeregach AK na Woli. Zginął w czasie Powstania.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, Baza ewidencyjna uczestników Powstania Warszawskiego, Baza Straty.pl - dane Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, IPN GK 132/8; dane Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy; Muzeum Powstania Warszawskiego, Archiwum Historii Mówionej, relacja Mariana Zbigniewa Juszkiewicza, syna Powstańca, 30 sierpnia 2012 r., rozmowę prowadziła Elżbieta Trętowska, ankieta biograficzna MPW - zasób teczek personalnych w zbiorach Działu Kombatanta MPW. Ilustracje: prezentowane w biogramie fotografie pochodzą ze zbiorów rodzinnych p. Zbigniewa Juszkiewicza.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Wiesław Gwidon Juszkiewicz, absolwent Szkoły Handlowej, fotografia z początku lat 30-tych XX w. Ze zbiorów rodzinnych p. Zbigniewa Juszkiewicza

Wiesław Gwidon Juszkiewicz, absolwent Szkoły Handlowej, fotografia z początku lat 30-tych XX w. Ze zbiorów rodzinnych p. Zbigniewa Juszkiewicza

Fotografia powojenna, ok. 1946 roku.  Ze zbiorów rodzinnych p. Zbigniewa Juszkiewicza

Fotografia powojenna, ok. 1946 roku. Ze zbiorów rodzinnych p. Zbigniewa Juszkiewicza

Nasz newsletter