Wieńczysław Józef Wagner

Pseudonim:
„1984" (NOW), „Dobrowolski”
Data urodzenia:
1917-12-12
Data śmierci:
2013-02-11
Funkcja:
-
Stopień:
podporucznik
Miejsce urodzenia:
Moskwa
Imiona rodziców:
Józef - Małgorzata z domu de Ferrein.
Nazwisko konspiracyjne:
Dobrowolski
Wykształcenie do 1944 r. :
Przed wojną ukończył Gimnazjum im. Joachima Lelewela w Warszawie. W latach 1935–1939 studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1937 był członkiem Korporacji Akademickiej ”Arkonia". W 1939 uzyskał tytuł magistra prawa na UW oraz w Akademii Prawa Międzynarodowego w Hadze. Podczas okupacji odbył w Warszawie aplikację sądową i adwokacką.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W okresie konspiracji działał w Narodowej Organizacji Wojskowej (NOW) – organizacji wojskowej Stronnictwa Narodowego. Był kierownikiem warszawskiego Wydziału Informacji i członkiem Zarządu Okręgu Stronnictwa Narodowego oraz pracownikiem Delegatury Rządu na Kraj - Departament Spraw Wewnętrznych, sekcja spraw zagranicznych „Moc", na stanowisku referenta w referacie zachodnioeuropejskim i w referacie wschodnioeuropejskim.
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Sienna 59
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie NOW-AK "Harnaś" - kompania "Genowefa" - oficer do zleceń
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu XI B Fallingbostel oraz Stalagu XI C Bergen Belsen (filii obozu jenieckiego XI B, zlokalizowanego przy obozie koncentracyjnym w Bergen-Belsen).
Numer jeniecki:
1400
Losy po wyzwoleniu:
Wyzwolony przez wojska amerykańskie, pełnił funkcję zastępcy szefa Wydziału VI Sztabu Polskiego Ośrodka Wojennego w Lubece, a następnie pracował w dziale informacji i prasy II Korpusu Polskich Sił Zbrojnych we Włoszech.
Losy po wojnie:
Z Włoch został przeniesiony na placówkę do Paryża, gdzie w 1947 obronił doktorat z prawa międzynarodowego na Uniwersytecie Paryskim. W czasie pobytu we Francji był wiceprezesem Polskiego Stowarzyszenia Studentów Katolickich Veritas, pierwszym prezesem Oddziału Koła Armii Krajowej we Francji, członkiem Rady Naczelnej Koła AK w Londynie i przewodniczącym I Zjazdu Uchodźstwa Wojennego we Francji. W 1948 wyjechał do Stanów Zjednoczonych. W 1949 r. rozpoczął studia doktoranckie na Northwestern University w Chicago, które ukończył w 1953 z tytułem Juris Doctor, a w 1957 z tytułem Doctor of Juridical Sciences (odpowiednik habilitacji). W latach 1953–1962 był profesorem prawa na katolickim Uniwersytecie Notre Dame, w latach 1962–1971 na Indiana University, w latach 1971–1989 na University of Detroit, w latach 1989–1990 na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, a następnie na Uniwersytecie Jagiellońskim. Był profesorem wizytującym na ponad 30 uczelniach na świecie i autorem ponad 250 prac naukowych z zakresu prawa konstytucyjnego, międzynarodowego, cywilnego i porównawczego. Otrzymał tytuł honoris causa (łac. „doktor dla zaszczytu”) Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Uczelnia nadała także jednej z sal imię profesora Wieńczysława Wagnera.
Odznaczenia:
Złoty Krzyż Zasługi (1967), Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (1988), Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (1993), Medal „Pro Memoria” (2007), Order Krzyża Niepodległości z Mieczami (2013 - pośmiertnie).
Miejsce śmierci:
Sarasota, Floryda, USA
Miejsce pochówku:
Warszawa, Cmentarz Wojskowy na Powązkach, kwatera D-18 "Kolumbarium" - Lewe "A", rząd 4, grób 1
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza ewidencyjna uczestników Powstania Warszawskiego, nekrolog prasowy, Gazeta Wyborcza: Wieńczysław Józef Wagner von Igelgrund. Informacje uzupełniające przekazał p. Zbigniew Jan Tyszka, Prezes Związku Filistrów Arkonii (2023).
Uwagi:
Właśc. Wieńczysław Józef Wagner von Igelgrund zum Zorstein. Spotykana informacja, że był redaktorem naczelnym Warszawskiego Dziennika Narodowego.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter