Data urodzenia:
1911-09-05
stopień:
sierżant z cenzusem
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Stanisław - Helena z domu Leszczyńska
Wykształcenie:
Matura w liceum im. Tadeusza Rejtana (1936)
Udział w wojnie obronnej 1939 r.:
Zmobilizowany 28 sierpnia 1939 roku do 10 Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej (10 DAPL Warszawa -Bemowo). 21września 1939 wraz ze swym Dywizjonem przekracza granicę polsko-węgierską. Od października 1939 do sierpnia 1940 roku przebywał w obozach wojskowych: Felsohangony, Ozd, Banreve, Ostfyansonfa i jenieckich (Kaiserlichensteinbruch - Austria Dolna)
Udział w konspiracji 1939-1944:
w konspiracji od 1941 : OW-KB "Skała" - Strażacki Ruch Oporu, obszar Warszawa-Praga
Oddział:
Korpus Bezpieczeństwa (KB) - pluton Warszawskiej Straży Ogniowej porucznika Michała Pogorzelskiego. Dowódcy: por. Józef Buchalski "Kiepura" i płk. Leon Korzewnikjanc "Doliwa"
Szlak bojowy:
Stare Miasto - kanały - Śródmieście Południe.
Udział w akcjach gaśniczych oraz ratowania zasypanych, wydostawaniu rannych i zabitych. Ze Starego Miasta wyszedł kanałami z placu Krasińskich pod ulicami : Miodową, Krakowskim Przedmieściem do ul. Wareckiej. Po krótkim postoju na ulicy Złotej (kino "Palladium") przeszedł przekopem przez Al. Jerozolimskie do punktu Mokotowska 56
Losy po Powstaniu:
Wyszedł z miasta - wraz z plutonem dowodzonym przez por. Michała Pogorzelskiego zwartą kolumną pomaszerował w dn. 6.10.1944 w kierunku Dworca Warszawa-Zachodnia. Ulokowany następnie na terenie Zakładów Mechanicznych "Ursus", gdzie opiekę nad plutonem przejął kpt. Jerzy Broński - oficer Warszawskiej Straży Ogniowej. Po wydostaniu się z obozu Wawrzyniec Wiśniewski przebywał w okolicach Piastowa, skąd po wkroczeniu wojsk radzieckich udał się pieszo w dn. 18 stycznia 1945 r. do Warszawy.
Miejsce śmierci:
Warszawa
Informacje dodatkowe:
We wrześniu 1939 roku żołnierz 10 DAPL (szlak bojowy: Warszawa-Paluch - Lublin- Kiwerce - Zbaraż - Podzamcze - Podzameczek - Wisniowce - Stanisławów). Członek Strażackiego Ruchu Oporu "Skała" ( kierownictwo Obszaru Warszawa-Praga) OSP Targówek. Dowódca akcji podpalenia i następnie pozorowania gaszenia fabryki części do samolotów "Avia" na Marymoncie w Warszawie, w wyniku której fabryka spłonęła (12 kwietnia 1942 - kryptonim "Akcja gaśnic"). Wielokrotnie brał udział w akcjach OSP Falenica mających na celu zdobycie broni, amunicji i żywności pochodzących z niemieckich transportów. OSP Falenica przeprowadzała także typowe akcje sabotażowe (wysadzenie pociągu "Urlaubszug" w Pogorzeli, gm. Otwock, spalenie tartaku w Falenicy). W czasie Powstania oddelegowany do ochrony przeciwpożarowej na Starym Mieście. Po wojnie awansował do stopnia płk Straży Pożarnej, następnie na Głównego Inspektora Ochrony Ppoż Ministerstwa Przemysłu Spożywczego i Skupu. Nigdy nie wstąpił do PZPR.