Data urodzenia:
1910-03-25
Funkcja:
Komendantka WSK w 1 Rejonie
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Ignacy - Leokadia z domu Lipińska
Wykształcenie :
Przed wybuchem II wojny światowej ukończyła Wydział Filologii Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim im. J. Piłsudskiego. Nauczyciel - polonista. W czasie okupacji niemieckiej w latach 1939–1942 organizowała i prowadziła komplety tajnego nauczania w Legionowie. Niezależnie od tego, w oficjalnie istniejącej zawodowej szkole handlowej organizowała nauczanie uzupełniające według programu przewidzianego dla gimnazjów i liceów ogólnokształcących zdelegalizowanych przez okupanta. Prowadziła lekcje języka polskiego i historii.
Udział w konspiracji 1939-1944:
VII Obwód "Obroża" (powiat warszawski) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 1 Rejon "Brzozów" (Legionowo). Kolportowała biuletyny z nasłuchu radiowego. Od stycznia 1940 r. pełniła funkcję łączniczki między sztabem I rejonu ZWZ-AK w Legionowie a sztabem VII Obwodu „Obroża” w Warszawie. Prowadziła kancelarię sztabu I rejonu, którego dowódcą w latach 1943–1944 był: ppłk Roman Kłoczkowski „Grosz”. Jednocześnie była komendantką Wojskowej Służby Kobiet w I batalionie I Rejonu AK. Na tych stanowiskach pełniła służbę także w trakcie Powstania Warszawskiego i po ustaniu walk.
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Mokotowska 57
Oddział:
VII Obwód "Obroża" (powiat warszawski) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 1 Rejon "Brzozów" (Legionowo) - Komendantka Wojskowej Służby Kobiet w 1 batalionie I Rejonu
Losy po Powstaniu :
We wrześniu 1944 aresztowana przez Niemców, więziona w fortach Kazunia. Była przesłuchiwana w twierdzy Modlin, skąd udało się jej zbiec. W listopadzie 1944 r., nawiązała kontakt z przebywającym wówczas w Pruszkowie ppłk. R. Kłoczkowskim i prowadziła tam kancelarię sztabu nowo utworzonego Obwodu „Wrona”.
Losy po wojnie:
W lutym 1945 r. Wanda Tomczyńska wróciła do Legionowa. Podjęła pracę polonistki w szkołach warszawskich. Wiele pracowała społecznie na rzecz swojego miasta Legionowa. Opublikowała szereg artykułów o Wojskowej Służbie Kobiet w Legionowie, o tajnym gimnazjum i liceum, jego nauczycielach i uczniach.
Odznaczenia i awanse:
Krzyż Walecznych (dwukrotnie), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. W 1949 roku mianowana przez lodnyński Rząd RP na uchodźstwie porucznikiem. W 1995 r. za całokształt zasług dla Legionowa Wanda Tomczyńska otrzymała tytuł Honorowego Obywatela Miasta Legionowo.
Miejsce śmierci:
Legionowo
Miejsce pochówku:
Cmentarz w Legionowie
Publikacje:
Bronisława Romanowska - Mazur: Szkoła czasu wojny. Bohaterowie tajnego nauczania. . Artykuł ukazał się w 2020 r.