Pseudonim:
"Maratonka"
Data urodzenia:
1927-05-10
Data śmierci:
2006-05-03
Funkcja:
łączniczka
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Iwieniec
Imiona rodziców:
Józef - Ksaweryna
Udział w konspiracji 1939-1944:
Początkowo działała w tajnym harcerstwie, następnie w Nowogródzkim Okręgu Armii Krajowej "Nów" - łączniczka w Stołpecko-Nalibockim zgrupowaniu AK por. "Góry" ("Doliny"). 19.06.1943 r. uczestniczyła w rozbiciu garnizonu niemieckiego w Iwieńcu. Brała udział w walkach z Niemcami m.in pod Żebrowszczyzną i w czasie blokady Puszczy Nalibockiej w lipcu i sierpniu 1943 r. Pod koniec czerwca 1944 r. przeszła wraz ze zgrupowaniem ok. 400 km w szeregach 2. szwadronu 27. Pułku Ułanów, docierając pod koniec lipca do Puszczy Kampinowskiej.
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa "Kampinos" - 27. pułk ułanów - 2. szwadron
Szlak bojowy:
Kampinos - Jaktorów
Rodzina walcząca w Powstaniu:
Bracia: Michał Mikucki ps. "Maraton", Stanisław Mikucki ps. "Robaczek", Antoni ps. "Mały Maraton", ojciec Józef "Stary" (późniejszy pseudonim "Stary Maraton")
Odniesione rany:
Ciężko ranna w czasie bitwy pod Jaktorowem 29.09.1944 r. przebywała w szpitalu w Szymanowie, a w połowie października 1944 r. zostaje aresztowana przez Gestapo i wywieziona na roboty do Rzeszy.
Losy po wojnie:
W maju 1945 r. zwolniona z niemieckiego obozu pracy, w małej grupie pierwszych Polaków dotarła do Bolesławca, w którym pozostała na stałe. Z wykształcenia ekonomistka. Ponad 30 lat związana z górnictwem surowców mineralnych i przeróbczych, z zakładami ceramicznymi, materiałami ogniotrwałymi w Bolesławcu i Nowogrodźcu.
Odznaczenia:
Warszawski Krzyż Powstańczy, Krzyż Armii Krajowej (10.08.1995), Krzyż Partyzancki (20.09.1989), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (19.08.1992), Odznaka Akcja "Burza", Odznaka Weterana Walk o Niepodległość (10.1995).
Miejsce śmierci:
Bolesławiec
Nazwisko po mężu, rodzina :
W małżeństwie z powstańcem warszawskim - Konstantym Niewiadomskim, zostaje matką trójki dzieci i babcią 14 wnucząt.
Miejsce pochówku:
Cmentarz Komunalny w Bolesławcu
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza uczetsników PW, archiwum rodzinne p, Barbary Chomy
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Wanda Mikucka ps. "Maratonka". Zdjęcie powojenne z archiwum rodzinnego Barbary Chomy

Wanda Mikucka ps. "Maratonka". Zdjęcie powojenne z archiwum rodzinnego Barbary Chomy

Grób Wandy Niewiadomskiej z  d. Mikuckiej i Konstantego Niewiadomskiego. Zdjęcie z archiwum rodzinnego Barbary Chomy

Grób Wandy Niewiadomskiej z d. Mikuckiej i Konstantego Niewiadomskiego. Zdjęcie z archiwum rodzinnego Barbary Chomy

Nasz newsletter