Pseudonim:
"Radziejowska"
Data urodzenia:
1926-02-15
Data śmierci:
2019-02-05
Funkcja:
sanitariuszka
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Poznań
Imiona rodziców:
Hieronim - Maria
Wykształcenie do 1944 roku :
Przed wojną zdążyła ukończyć pierwszą klasę gimnazjum. Podczas okupacji kontynuowała naukę w Warszawie, gdzie uczęszczała na tajne komplety gimnazjalne
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od 1942 roku - V Obwód (Mokotów) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 1. pułk szwoleżerów Józefa Piłsudskiego
Oddział:
V Obwód (Mokotów) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - dywizjon 1. pułku szwoleżerów Józefa Piłsudskiego
Szlak bojowy:
Mokotów - kanały - Śródmieście Południe
Losy po Powstaniu:
Wyszła z Warszawy z ludnością cywilną. Przeszła przez obóz w Pruszkowie (Dulag 121), skąd została wywieziona do pracy przymusowej w Niemczech. W Niemczech doczekała zakończenia wojny i powróciła do kraju.
Losy po wojnie :
Po wojnie powróciła do rodzinnego Poznania. W 1947 roku zdała maturę i podjęła studia na Wydziale Prawno-Ekonomicznym Uniwersytetu Poznańskiego. W tym samym okresie zaczęła pracować jako dziennikarka. Pisała wówczas do „Kuriera Poznańskiego”, a następnie do „Głosu Wielkopolskiego”, który ukazuje się do dzisiaj. W 1949 roku wyszła za mąż za kolegę dziennikarza i oboje przenieśli się do Warszawy. Przez rok była zatrudniona w Agencji Robotniczej, a od 1951 roku w „Trybunie Ludu”, w której przepracowała dwadzieścia lat, zajmując się sprawami społecznymi, w tym problemami kobiet. Pisała artykuły do takich czasopism jak „Zwierciadło”, „Magazyn Rodzinny”, „Ty i Ja”. W 1965 roku wyjechała na blisko 4 lata do Berlina Wschodniego, jako korespondent „Trybuny Ludu”. W latach 1971-1977 była redaktor naczelną międzynarodowego czasopisma Światowej Demokratycznej Federacji Kobiet. W 1980 roku powróciła do Polski i rozpoczęła pracę w „Zwierciadle”, gdzie była kierownikiem działu społecznego. W czasopiśmie tym pracowała do 1986 roku, kiedy to przeszła na emeryturę. Ale nie był koniec jej aktywności zawodowej, gdyż do 1995 roku pracowała jeszcze w tygodniku „Prawo i Życie”, kierując działem historycznym. Później zajmowała się tłumaczeniami z języka niemieckiego. Razem z synem przetłumaczyła osiem książek z języka niemieckiego, m.in. biografię Ruth Brandt, żony Willy Brandta. W 2017 roku ukazały się jej wspomnienia „Od Poznania do powstania. Wspomnienia z lat dawnych i niemieckiej okupacji”. Mieszkała w Warszawie.
Nazwisko po mężu:
Tycner
Odznaczenia i awanse:
Krzyż Armii Krajowej,Warszawski Krzyż Powstańczy, Medalem Za Warszawę 1939-1945, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Medale Pro Patria, Medal Pro Memoria. Awansowana do stopnia kapitana Wojska Polskiego w stanie spoczynku.
Miejsce pochówku :
Warszawa, Cmentarz Komunalny Północny (Wólka Węglowa)
Informacje dodatkowe:
Była córką Hieronima Grzeszkowiaka, założyciela i właściciela firmy „Kastor”.
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, Wanda Tycner: Kobiety całego świata - w rozmowie z Agnieszką Mrozik, nekrolog prasowy, Gazeta Wyborcza oraz Głos Wielkopolski, data emisji 13.02.2019
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Wanda Grzeszkowiak-Tycner ps. „Radziejowska”, „Pepanc”. Fot. materiały do Słownika Uczestników PW

Wanda Grzeszkowiak-Tycner ps. „Radziejowska”, „Pepanc”. Fot. materiały do Słownika Uczestników PW

Zdjęcie z serii portretów Powstańców Warszawskich w ramach projektu "1944/70/2014" realizowanego przez grupę WWPHOTO dla uczczenia 70 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Muzeum Powstania Warszawskiego, 22.07-04.08 2013.

Zdjęcie z serii portretów Powstańców Warszawskich w ramach projektu "1944/70/2014" realizowanego przez grupę WWPHOTO dla uczczenia 70 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Muzeum Powstania Warszawskiego, 22.07-04.08 2013.

Nasz newsletter