Uczestniczka Powstania Warszawskiego - brak informacji na temat przydziału
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu VI-C Oberlangen
Numer jeniecki:
298878
Losy po wojnie:
Wanda Filipecka po upadku powstania znalazła się razem z innymi żołnierzami AK w jenieckich obozach na terenie Niemiec, gdzie przeżyła m.in. piekło alianckich nalotów dywanowych w Dreźnie.
Po zakończeniu wojny - jeszcze w Niemczech - w maju 1945 poznała swojego przyszłego męża por. Tadeusza Stępnia z dywizji pancernej gen. Maczka. To była miłość od pierwszego wejrzenia. Świadkiem na ślubie był sam gen. Maczek. Zdecydowali się na emigrację. Po krótkim pobycie w Niemczech i w Londynie udali się do Brazylii. Tam zupełnie przypadkowo spotkała rodzonego brata Zygmunta z armii gen. Andersa, który również emigrował do Brazylii. W 1955 r. zdecydowali się na wyjazd do Kanady (powodem były sprawy zawodowe męża Tadeusza ) i zamieszkali na stałe w Vancouver. Brat Zygmunt pozostał na stałe w Brazylii. Wanda całkowicie poświęciła się rodzinie i wychowaniu dzieci. Urodziła czworo : Halinę, Yolandę, Chrisa i Sandy. Zmarła 30 lipca 2007 roku.
Miejsce śmierci:
Kanada
Nazwisko po mężu:
Stępień
Źródła:
Archiwum rodzinne.
Uwagi:
Wspomnienie o Wandzie Stępień można przeczytać na stronie: http://www.straight.com/wanda-stepien-april-29-1925-july-30-2007
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.