Wacław Marian Przybylski

Pseudonim:
"Piast"
Data urodzenia:
1922-08-15
Data śmierci:
2004-08-06
Funkcja:
-
Stopień:
kapral podchorąży
Miejsce urodzenia:
Gdańsk
Imiona rodziców:
Bronisław - Janina z domu Hantke
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa ul. Szopena 6 m. 6
Oddział:
Armia Krajowa - VII zgrupowanie (batalion) "Ruczaj" - kompania "Habdank" - pluton por. "Kruka" (Aleksy Makowelski)
Szlak bojowy:
Śródmieście Południe
Odniesione rany :
Podczas Powstania został ranny na ul. Pięknej, a 11 odłamków pozostało w jego kolanie do końca życia.
Warszawski Korpus Armii Krajowej (od 20.09.1944):
8. Dywizja Piechoty AK im. Romualda Traugutta - 21. pułk piechoty im. Dzieci Warszawy
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka od 3.10.1944 - jeniec Stalagu 344 Lamsdorf (Łambinowice k. Opola).
Numer jeniecki:
103017
Losy po wyzwoleniu:
W końcu kwietnia i pierwszych dniach maja 1945 roku przebywał w szpitalu dawnego Stalagu XIII-C w Hammelburgu. Stamtąd wyjechał na teren brytyjskiej strefy okupacyjnej Niemiec, a następnie do Belgii. Do Polski powrócił w 1947 roku.
Losy po wojnie:
Po powrocie do kraju początkowo pracował w jednej z Central Handlu Zagranicznego. Od lata 1948 roku zatrudniony był w Polskim Radiu, gdzie jako lektor i dziennikarz prowadził m. in. program „Muzyka i Aktualności” oraz „Podwieczorek przy mikrofonie”. Innym jego znanym programem były "Takty i kontakty", jednak największą popularność zyskał w latach 60-tych i 70-tych dzięki programowi rozrywkowemu „Zgaduj – Zgadula”, który współtworzył i prowadził razem z Andrzejem Rokitą. Pasjonował się również łowiectwem oraz filatelistyką. Był członkiem warszawskiego Koła Łowieckiego „Fala” przy Polskim Radiu, honorowym członkiem Polskiego Związku Łowieckiego, zasiadał w Naczelnej Radzie Łowieckiej i Komisji Kultury przy NRŁ. Przez wiele lat był redaktorem pism łowieckich w Polsce. W 1995 roku został uhonorowany Diamentowym Mikrofonem - Nagrodą Honorową Polskiego Radia.
Odznaczenia:
Krzyż Kawalerski i Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Walecznych, Krzyż Armii Krajowej, Warszawski Krzyż Powstańczy.
Miejsce śmierci:
Warszawa
Miejsce pochówku :
Warszawa, Cmentarz Ewangelicko-Reformowany przy ul. Żytniej 42, Sektor I, rząd 4, grób 1
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, Teczki personalne uczestników Powstania Warszawskiego: Przybylski Wacław, Polski Czerwony Krzyż - kartoteka.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Wacław Marian Przybylski ps. "Piast" (1922-2004). Fot. ze zbiorów Andrzeja Dławichowskiego, skany wykonano w Muzeum Powstania Warszawskiego wiosną 2020 r.

Wacław Marian Przybylski ps. "Piast" (1922-2004). Fot. ze zbiorów Andrzeja Dławichowskiego, skany wykonano w Muzeum Powstania Warszawskiego wiosną 2020 r.

Wacław Marian Przybylski. Fot. domena publiczna

Wacław Marian Przybylski. Fot. domena publiczna

Wacław Marian Przybylski. Fot. domena publiczna

Wacław Marian Przybylski. Fot. domena publiczna

Nasz newsletter