Data urodzenia:
1922-08-15
Stopień:
kapral podchorąży
Miejsce urodzenia:
Gdańsk
Imiona rodziców:
Bronisław - Janina z domu Hantke
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa ul. Szopena 6 m. 6
Oddział:
Armia Krajowa - VII zgrupowanie (batalion) "Ruczaj" - kompania "Habdank" - pluton por. "Kruka" (Aleksy Makowelski)
Szlak bojowy:
Śródmieście Południe
Odniesione rany :
Podczas Powstania został ranny na ul. Pięknej, a 11 odłamków pozostało w jego kolanie do końca życia.
Warszawski Korpus Armii Krajowej (od 20.09.1944):
8. Dywizja Piechoty AK im. Romualda Traugutta - 21. pułk piechoty im. Dzieci Warszawy
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka od 3.10.1944 - jeniec Stalagu 344 Lamsdorf (Łambinowice k. Opola).
Losy po wyzwoleniu:
W końcu kwietnia i pierwszych dniach maja 1945 roku przebywał w szpitalu dawnego Stalagu XIII-C w Hammelburgu. Stamtąd wyjechał na teren brytyjskiej strefy okupacyjnej Niemiec, a następnie do Belgii. Do Polski powrócił w 1947 roku.
Losy po wojnie:
Po powrocie do kraju początkowo pracował w jednej z Central Handlu Zagranicznego. Od lata 1948 roku zatrudniony był w Polskim Radiu, gdzie jako lektor i dziennikarz prowadził m. in. program „Muzyka i Aktualności” oraz „Podwieczorek przy mikrofonie”. Innym jego znanym programem były "Takty i kontakty", jednak największą popularność zyskał w latach 60-tych i 70-tych dzięki programowi rozrywkowemu „Zgaduj – Zgadula”, który współtworzył i prowadził razem z Andrzejem Rokitą. Pasjonował się również łowiectwem oraz filatelistyką. Był członkiem warszawskiego Koła Łowieckiego „Fala” przy Polskim Radiu, honorowym członkiem Polskiego Związku Łowieckiego, zasiadał w Naczelnej Radzie Łowieckiej i Komisji Kultury przy NRŁ. Przez wiele lat był redaktorem pism łowieckich w Polsce. W 1995 roku został uhonorowany Diamentowym Mikrofonem - Nagrodą Honorową Polskiego Radia.
Odznaczenia:
Krzyż Kawalerski i Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Walecznych, Krzyż Armii Krajowej, Warszawski Krzyż Powstańczy.
Miejsce śmierci:
Warszawa
Miejsce pochówku :
Warszawa, Cmentarz Ewangelicko-Reformowany przy ul. Żytniej 42, Sektor I, rząd 4, grób 1
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, Teczki personalne uczestników Powstania Warszawskiego: Przybylski Wacław, Polski Czerwony Krzyż - kartoteka.