Data urodzenia:
1922-06-04
Miejsce urodzenia:
Dębina
Imiona rodziców:
Feliks - Teofila
Udział w konspiracji 1939-1944:
VII Obwód "Obroża" (powiat warszawski) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 8 Rejon "Kolczyn" - "Łęgów" - "Kampinos" (Łomianki).
W lipcu 1941 r. wstąpił w szeregi Związku Walki Zbrojnej. Został przydzielony do 1. plutonu sierż. Tomasza Miazgi „Młota”, w składzie 3. kompanii por. Bolesława Kiełbasy „Gniewosza”, 8. Rejonu VII Obwodu „Obroża” Okręgu Warszawskiego ZWZ-AK. Pod pseudonimem „Strzała” pełnił funkcję kolportera prasy podziemnej, zajmował się gromadzeniem i konserwacją broni i amunicji.
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa "Kampinos" - 1. kompania por. "Zetesa"
Szlak bojowy:
Kampinos - Jaktorów
Uczestniczył m.in. w walkach o lotnisko bielańskie, Brzozówkę i Łany. Po okrążeniu i rozbiciu oddziału 29 września 1944 r. w bitwie pod Jaktorowem, uniknął niewoli i przedostał się wraz z częścią oddziału w okolice Opoczna, prowadząc walkę z Niemcami do połowy października 1944 r.
Losy po Powstaniu:
Po zajęciu Mazowsza przez Armię Czerwoną i wojsko gen. Berlinga, w czasie powrotu w rodzinne strony, został zatrzymany 6 marca 1945 r. przez sowietów w okolicach Płońska. Za działalność w Armii Krajowej został skazany na 10 lat pobytu w sowieckich łagrach. Wywieziony na Syberię pracował w kopalni złota i wolframu. Zwolniony z łagru 8 kwietnia 1953 r. na mocy amnestii, do listopada 1955 r. pracował jako piekarz w miejscowości Prysk Olczan. Do Polski powrócił jako repatriant w grudniu 1955 r.
Odznaczenia:
Krzyż Armii Krajowej, Krzyż z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości, Krzyż Zesłańców Sybiru.
Awanse:
Awansowany do stopnia podporucznika WP
Miejsce pochówku:
Cmentarz Parafialny w Rembertowie
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, nekrolog prasowy, wspomnienie pośmiertne: http://www.rembertow.waw.pl/aktualnosc-1-12076-odszedl_ppor_waclaw_grzybowski.html