Data urodzenia:
1890-00-00
Miejsce urodzenia:
Majątek Ślinki w powiecie mozyrskim, guberni mińskiej (dzisiejsza Ukraina)
Imiona rodziców:
Trojan Tadeusz - Julia z domu Pruszyńska
Wykształcenie :
Okres nauki szkolnej spędził w Kijowie, gdzie uczęszczał do realnej szkoły męskiej z językiem wykładowym niemieckim. W 1905 roku uczestniczył w strajku szkolnym. Naukę kontynuował w gimnazjum w Mozyrzu. Około 1912 roku rozpoczął studia prawnicze.
Przebieg służby wojskowej:
Podczas I wojny światowej służył w wojsku carskim, następnie walczył w wojnie polsko-bolszewickiej.
Działalność do 1939 r. :
Prawnik, urzędnik państwowy. Po zakończeniu wojny organizował punkty repatriacyjne w Rosji. Jako przedstawiciel Państwowego Urzędu ds. Jeńców, Uchodźców i Robotników przebywał m. in. w Sarnach i Kielcach. W latach 20-tych zarządzał fabryką w Grodzisku Mazowieckim. Od 1931 do 1934 roku był burmistrzem w Druskiennikach oraz pełnił rolę członka Komisji Zdrojowej. 27 września 1934 roku został powołany przez Radę Miejską Mińska Mazowieckiego na burmistrza tego miasta. Odwołany ze stanowiska 10 września 1939 roku, wyjechał w kierunku Kobrynia, gdzie przebywała żona z pasierbami.
Okres okupacji niemieckiej:
Po powrocie z tułaczki wojennej zamieszkał wraz z rodziną w Warszawie. W 1942 roku prowadził w Warszawie sklep metalowy przy ul. Granicznej 7 (dane na podstawie książki telefonicznej, 1942 r.). Podczas wojny odwiedzał Kołbiel, gdzie mieszkał jego syn Wiktor i siostra stryjeczna Zofia Krauze z domu Głuska (mąż Zofii, Leopold Krauze prowadził w Kołbieli praktykę lekarską).
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Czeska 10
Oddział:
Uczestnik Powstania Warszawskiego - brak informacji na temat przydziału.
Szlak bojowy :
Śródmieście Północ
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Poległ walcząc w Powstaniu Warszawskim, według relacji Zofii Krauze (1894-1976)* na rogu ulic Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej. Z kolei Jeremi Przybora twierdził, że śmierć Trojana nastąpiła w pierwszych dniach Powstania na ul. Chmielnej przy ul. Marszałkowskiej. Taką też wiadomość o śmierci na Chmielnej otrzymała po Powstaniu przebywająca w Mińsku Mazowieckim rodzina poległego. Miejsce pochówku pozostaje nieznane.
Informacje dodatkowe - losy rodziny:
Dwukrotnie żonaty, po raz pierwszy z Zofią Koszczug, z którą miał urodzonego w Odessie syna Wiktora Przyborę. Wiktor zmarł tragicznie po wojnie, w 1953 roku. 30 lipca 1937 roku Trojan Przybora ożenił się z wdową Zofią Anną Monkiewicz z domu Amenda, która była urodzoną w Wilnie urzędniczką, wychowującą dwóch synów z pierwszego małżeństwa. Jego krewnym był Jeremi Przybora (1915-2004), poeta, pisarz i satyryk, współtwórca telewizyjnego Kabaretu Starszych Panów, w czasie Powstania Warszawskiego spiker powstańczej radiostacji "Błyskawica" oraz Polskiego Radia. Żona Trojana - Zofia Przybora 30 sierpnia 1944 roku została wywieziona przez Niemców do Teplitz. Do Polski powróciła 12.06.1945 roku.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, materiały biograficzne z zasobu Pokoju Kombatanta MPW, MPW-ankieta, archiwum rodzinne p. Krystyny Gucewicz-Przybory
Uwagi :
*Zofia Krauzowa (1894-1976) była córką Mariana Głuskiego i Jadwigi Przybory, żoną lekarza Leopolda Krauze. W okresie okupacji niemieckiej przebywała w Kołbieli nad Świdrem. Wspomina się, że podczas Powstania Warszawskiego 1944 r. pracowała w szpitalu przy ul. Długiej 7 jako pielęgniarka, jednakże nazwisko Pani Zofii Krauze nie występuje w dostępnych materiałach oraz wykazach pielęgniarek uczestniczących w Powstaniu Warszawskim, jak również brak jest obecnie jej nazwiska w ewidencji uczestników PW w zasobie MPW. Pośmiertnie ukazała się jej książka "Rzeki mojego życia. Wspomnienia" (1979).