Pseudonim:
"Gryf II"
Data urodzenia:
1925-11-17
Data śmierci:
1981-10-05
Funkcja:
-
Stopień:
starszy strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Wiktor - Apolonia z domu Bansleben
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od wiosny 1943 r., wprowadzony przez szkolnego kolegę "Żbika" (Włodzimierz Stefański). Wszedł do kompanii organizowanej częściowo na bazie "Jerzyków". Dowódcą plutonu był brat "Żbika" - "Zenon" (Ryszard Stefański). Jesienią 1943 r. przydzielony na kurs Młodszych Dowódców, który ukończył wiosną 1944 r. z wynikiem bardzo dobrym, otrzymując awans na starszego strzelca. Egzaminował mjr. Lubański, a wykładowcami byli: dowódca kompani "Tosiek" (Antoni Woszczyk), zastępca dowódcy "Antek" (Antoni Bochniak") oraz "Iwar" (Janusz Remiszewski). Zamieszkiwał wówczas z żoną, Zofią, przy ul. Orlej 3 m.5, gdzie prowadzone były także spotkania konspiracyjne i przechowywano kompanijną broń. Przydział w lipcu 1944 r. - Komenda Główna Armii Krajowej - pułk "Baszta" - batalion "Karpaty" - kompania K-3.
Oddział:
Komenda Główna Armii Krajowej - pułk "Baszta" - batalion "Karpaty" - kompania K-3.
Szlak bojowy:
Mokotów - Służewiec - Lasy Chojnowskie - Sadyba - Mokotów.1.08.1944 r. z plutonem "Georga" (Jan Glickzeliger) brał udział w uderzeniu z cmentarza na Wyścigi na Służewcu. 2.08.1944 r. dostał się do niewoli w Pyrach, skąd po 5 dniach wraz z "Jeżem" (Jerzy Bryks) uciekł do Lasów Chojnowskich, gdzie odnalazł swoją kompanię. Z plutonem "Georga" przebił się na Sadybę, a następnie walczył na Górnym Mokotowie, w rejonie ulic Naruszewicza, Krasickiego, Woronicza, Domaniewskiej, Królikarni i Puławskiej 162. W ostatnich dniach kompania por."Tośka" tworzyła osłonę dla innych oddziałów wycofujących się po skarpie w rejonie Parku Dreszera. W nocy z 25/26.09.1944 r. jako ostatni oddział wycofali się skarpą z por."Tośkiem" i "Georgiem" - następnego dnia powstańcy zostali wzięci do niewoli w rejonie ul. Racławickiej.
Odznaczenia:
Za udział w akcji osłonowej, ostatnim rozkazem dowódcy "Baszty", został odznaczony Krzyżem Walecznych po raz pierwszy.
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu X B Sandbostel, w połowie listopada 1944 r. przeniesiony do Stalagu XVIII C Markt-Pongau. W dniu 1.05.1945 r., wraz z całą grupą jeńców zatrudnionych w komandzie pracy w Tschubach (Kreis Ladech) w Austrii, dostał się do Szwajcarii, gdzie przebywał początkowo w obozie Enges (kanton Neuchatel) a następnie w Wintertur do połowy listopada 1945 r.
Numer jeniecki:
220776
Losy po wojnie:
W końcu listopada 1945 r. dotarł do II Korpusu gen. Andersa, otrzymując przydział do kompanii sztabowej dowodzonej przez kpt. Dawidowicza w składzie 3. Dywizji Strzelców Karpackich. W sierpniu 1946 r. przewieziony z Korpusem do Anglii, powrócił do kraju w dniu 10.01.1947 r. Po powrocie z Zachodu, z powodu utraty mieszkania w Warszawie, osiedlił się w Żyrardowie a następnie w Pruszkowie. W okresie powojennym zatrudniony był w administracji skarbowej, w przedsiębiorstwie "Veritas", a w ostatnich latach życia pracował jako księgowy w firmach prywatnych. Żonaty z Zofią Bujnik, z którą miał jedynego syna - Marka (ur. 1950).
Miejsce śmierci:
Warszawa. Pochowany wraz z żoną na Starych Powązkach (kwatera 189, rząd 5, grób 22).
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, fotografie z okresu Powstania Warszawskiego:; MPW-zbiory, fotografie prywatne i dokumenty pochodzą z archiwum rodzinnego syna, p. Marka Morawskiego
Tomasz Henryk Morawski Pseudonim: "Gryf II" Zobacz grób
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Tomasz  Morawski ps. "Gryf II" po Powstaniu, w roku 1945 jako żołnierz 2. Korpusu gen. Andersa. Fot. z archiwum rodzinnego syna, p. Marka Morawskiego

Tomasz Morawski ps. "Gryf II" po Powstaniu, w roku 1945 jako żołnierz 2. Korpusu gen. Andersa. Fot. z archiwum rodzinnego syna, p. Marka Morawskiego

Zdjęcie filmowe z Powstania Warszawskiego. Mokotów, ulica Puławska 132. Dowódca pułku "Baszta" ppłk Stanisław Kamiński "Daniel" (w kapeluszu) dokonuje przeglądu oddziałów przybyłych z Lasów Chojnowskich. Pluton 3 kompanii K-1 pułku "Baszta". Od lewej tyłem: w berecie rtm. Lech Głuchowski "Jeżycki" dowódca dywizjonu "Jeleń", kpr. pchor. Tadeusz Krassowski "Start" zastępca dowódcy plutonu 3 kompanii K-1, ppłk Stanisław Kamiński "Daniel". W szeregu od prawej: czwarty w cyklistówce st. strz. Wacław Muszyński "Tyka", z chlebakiem st. strz. Janusz Różalski "Magnus", strz. Józef Kraszewski "Kot", kpr. Zygfryd Wiśniewski "Mściciel", łączniczka Danuta Kasprzycka-Deperazińska "Iwonka" (?) Tomasz Morawski stoi pierwszy z prawej.  Autor : Roman Banach "Świerk", zdjęcie filmowe. Prawa autorskie MPW, sygn. MPW-IH/1145

Zdjęcie filmowe z Powstania Warszawskiego. Mokotów, ulica Puławska 132. Dowódca pułku "Baszta" ppłk Stanisław Kamiński "Daniel" (w kapeluszu) dokonuje przeglądu oddziałów przybyłych z Lasów Chojnowskich. Pluton 3 kompanii K-1 pułku "Baszta". Od lewej tyłem: w berecie rtm. Lech Głuchowski "Jeżycki" dowódca dywizjonu "Jeleń", kpr. pchor. Tadeusz Krassowski "Start" zastępca dowódcy plutonu 3 kompanii K-1, ppłk Stanisław Kamiński "Daniel". W szeregu od prawej: czwarty w cyklistówce st. strz. Wacław Muszyński "Tyka", z chlebakiem st. strz. Janusz Różalski "Magnus", strz. Józef Kraszewski "Kot", kpr. Zygfryd Wiśniewski "Mściciel", łączniczka Danuta Kasprzycka-Deperazińska "Iwonka" (?) Tomasz Morawski stoi pierwszy z prawej. Autor : Roman Banach "Świerk", zdjęcie filmowe. Prawa autorskie MPW, sygn. MPW-IH/1145

Dowódca pułku "Baszta" ppłk. Stanisław Kamiński "Daniel" (w kapeluszu) dokonuje   przeglądu oddziałów przybyłych z Lasów Kabackich i Chojnowskich. Zdjęcie znalazło się w książce Eugeniusza Ajewskiego "Mokotów Walczy 1944". Skan fot. z archiwum rodzinnego, nadesłany  przez syna  "Gryfa II", p. Marka Morawskiego.

Dowódca pułku "Baszta" ppłk. Stanisław Kamiński "Daniel" (w kapeluszu) dokonuje przeglądu oddziałów przybyłych z Lasów Kabackich i Chojnowskich. Zdjęcie znalazło się w książce Eugeniusza Ajewskiego "Mokotów Walczy 1944". Skan fot. z archiwum rodzinnego, nadesłany przez syna "Gryfa II", p. Marka Morawskiego.

Lasy Chojnowskie, obrońcy Reduty Kaliskiej. Fotografia znajduje się na ekspozycji stałej Muzeum Powstania Warszawskiego, ze zbiorów Stefana Bałuka, sygn. MPW-IH/5300. Opis: Lasy Chojnowskie, Powstańcy z Ochoty, obrońcy Reduty Kaliskiej: ppor. Józef Winiarski "Prostak", por. Andrzej Chyczewski "Gustaw", ppor. Stanisław Kamiński "Kret", sierż. Jan Wieczorek "Bimber", siedzi ppor. Janusz Antoszek "Antoś".  Według wskazania rodzinnego na ziemi z psem siedzi Tomasz Morawski "Gryf II". Brak potwierdzenia tej identyfikacji przez Dział Ikonografii MPW.

Lasy Chojnowskie, obrońcy Reduty Kaliskiej. Fotografia znajduje się na ekspozycji stałej Muzeum Powstania Warszawskiego, ze zbiorów Stefana Bałuka, sygn. MPW-IH/5300. Opis: Lasy Chojnowskie, Powstańcy z Ochoty, obrońcy Reduty Kaliskiej: ppor. Józef Winiarski "Prostak", por. Andrzej Chyczewski "Gustaw", ppor. Stanisław Kamiński "Kret", sierż. Jan Wieczorek "Bimber", siedzi ppor. Janusz Antoszek "Antoś". Według wskazania rodzinnego na ziemi z psem siedzi Tomasz Morawski "Gryf II". Brak potwierdzenia tej identyfikacji przez Dział Ikonografii MPW.

Zaświadczenie powrotu do kraju  - 1947 r. Z archiwum rodzinnego Marka Morawskiego.

Zaświadczenie powrotu do kraju - 1947 r. Z archiwum rodzinnego Marka Morawskiego.

Karta repatriacyjna - 1946 r. Z archiwum rodzinnego Marka Morawskiego.

Karta repatriacyjna - 1946 r. Z archiwum rodzinnego Marka Morawskiego.

Fot. z archiwum rodzinnego Marka Morawskiego.

Fot. z archiwum rodzinnego Marka Morawskiego.

Nasz newsletter