Pseudonim:
„Tolek”, „Mały Tolek"
Data urodzenia:
1929-07-15
Data śmierci:
-
Funkcja:
łącznik
Miejsce urodzenia:
Wilno
Imiona rodziców :
Teodor - Irena z domu Romanowska
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Do 1940 roku mieszkał w Wilnie, następnie w Warszawie. Ostatni adres zamieszkania przed Powstaniem: ul. Puławska 84 m 14
Udział w konspiracji 1939 -1944:
W konspiracji od 1942 roku - Szare Szeregi - Mokotów, drużyna 200, sekcja 9, Pułk „Baszta”. Kolporter prasy konspiracyjnej, m. in. „Biuletynu Informacyjnego” i uczestnik akcji sabotażowych. Wiosną 1943 roku wraz ze starszym bratem ciotecznym Jerzym Horczakiem ps. Wróbel stał się magazynierem broni hufca „Sad” w wilii przy ul. Różanej 36 w Warszawie, gdzie chłopcy mieszkali. W 1943 roku Teodor Wołoszczuk „Tolek„ brał udział w obronie ww. magazynu broni. Okoliczności akcji wyglądały następująco: w sierpniu 1943 roku dom został otoczony przez niemieckich policjantów, po czym brat cioteczny Teodora Jerzy Horczak ostrzelał ich z pistoletu maszynowego i obrzucił granatami ręcznymi, a następnie zdołał się bezpiecznie wycofać wraz z kuzynem. Obaj chłopcy pobiegli na ul. Narbutta 48 m. 5 do państwa Jadachów. W grę wchodziło nie tylko znalezienie jakiegoś schronienia, ale także ostrzeżenie ojca Olka Jadach, Stefana Jadacha, że jego fotografie oraz prawdziwe dane znajdują się na Różanej 36. Następnie wszyscy trzej, tj. Olek, Jurek i Tolek przedostali się do Fortów Mokotowskich, a potem do matki kolegi z sekcji, Jacka Karpińskiego, gdzie przyjęto ich na nocleg. Potyczka w magazynie zyskała rozgłos w Warszawie. Niestety Gestapo aresztowało wszystkich mieszkańców willi przy ul. Różanej 36, w tym współzałożyciela organizacji ”Pet„ Bolesława Srockiego. Niestety sam Jerzy Horczak niebawem został aresztowany. Początkowo ukrywał się w miejscowości Brzozówka, jednak 19 sierpnia przyjechał do Warszawy, by spotkać się z Juliszem B. Deczkowskim ”Laudańskim" w związku z przygotowaniem akcji w Sieczychach. Na spotkanie nie dotarł, gdyż idąc ul. Nowy Świat został zatrzymany przez cywilnego agenta Gestapo, Władysława Urbańskiego i osadzony w więzieniu na Pawiaku. Zmarł we wrześniu 1943 roku, zakatowany w śledztwie, nikogo nie wydając.
Oddział :
Szare Szeregi
Szlak bojowy:
Mokotów
Losy po Powstaniu:
Po Powstaniu został wywieziony na roboty przymusowe do Niemiec, gdzie był zatrudniony w przemyśle cukrowniczym do maja 1945 roku. Pracodawca: Zuckerfabrik Malchin w północno-wschodnich Niemczech.
Losy po wojnie:
Mieszkał w Sandomierzu
Źródła:
PCK-kartoteka, Urząd ds Kombatantów i Osób Represjonowanych - uprawnienia kombatanckie nr 185125 z dn. 09.06.1993, zweryfikowany w 1972 roku z tytułu służby w organizacji podziemnej Szare Szeregi od 1942 roku do września 1944, w tym udział w Powstaniu Warszawskim. Dane Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych , Zarząd Wojewódzki w Sandomierzu. Wymieniany w życiorysie przez harcerza Kazimierzaq Morgasia (MPW-teczka: Kazimierz Morgaś). Baza straty.pl - dane AAN, zespół: Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie w Warszawie. Anna Borkiewicz-Celińska: „Batalion "Zośka", Państwowy Instytut Wydawniczy, 1990, s. 190-193
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

PCK - kartoteka

PCK - kartoteka

PCK - kartoteka

PCK - kartoteka

PCK - kartoteka

PCK - kartoteka

PCK - kartoteka

PCK - kartoteka

MPW-teczka, zasób Pokoju Kombatanta MPW

MPW-teczka, zasób Pokoju Kombatanta MPW

Nasz newsletter