Data urodzenia:
1923-05-28
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 188 Miejsce: 70
Stopień:
kapral podchorąży
Miejsce urodzenia:
Komorów koło Miechowa, woj. kieleckie
Imiona rodziców:
Maciej - Otolia
Wykształcenie do 1944 r.:
Student Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku architektura mostów (?)
Adres zamieszkania przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Kopernika 8, według innej wersji ul. Długa
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa "Północ" - zgrupowanie "Sienkiewicz", następnie odcinek "Kuba"-"Sosna" - batalion "Gozdawa" - 5. kompania. Według innej wersji - II Obwód "Żywiciel" (Żoliborz) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - zgrupowanie "Żaglowiec" - pluton 207 (patrz zapis PCK).
Szlak bojowy:
Stare Miasto
Miejsce śmierci:
Poległ na terenie "Reduty Matki Boskiej" - Hotel Polski ul. Długa 29.
Miejsce pochówku:
Warszawa, Cmentarz Wojskowy na Powązkach, kwatera A28, rząd 13, grób 2.
Informacje dodatkowe - losy rodziny:
Miał dwóch braci i jedną siostrę (Halinę Kobylec z domu Żurek). Brat Adolf, ur. 21.06.1925 w Komorowie-Miechowie również był studentem, studiował na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie na kierunku Handel Zagraniczny. Po Powstaniu został wywieziony do obozu koncentracyjnego w Gross Rosen, skąd nie powrócił. Zginął najprawdopodobniej w podobnym czasie, co Tadeusz. Jeszcze w 1977 roku matka poszukiwała obydwu synów za pośrednictwem Polskiego Czerwonego Krzyża.
Uwagi - okoliczności śmierci:
Według zapisów PCK sporządzonych na podstawie listy poległych przesłanej do PCK przez kpt. Lucjana Fajera ps. Ognisty poległ 30 sierpnia 1944 r. poległ na terenie "Reduty Matki Boskiej" przy ul. Długiej 29. Jednocześnie poszukujący po Powstaniu syna ojciec - Maciej Żurek podawał, że syn miał rzekomo przejść w połowie września (15-25.09.1944) ze Starego Miasta na Czerniaków posługując się nazwiskiem
Kazimierz Rogucki, a ostatnim znanym miejscem pobytu był obóz koncentracyjny KL Buchenwald, jednak inne dokumenty nie potwierdzają tej wersji wydarzeń, szczególnie, że Stare Miasto padło 2 września 1944 r. Z kolei zgłaszająca poległego na Mur Pamięci w 2004 roku koleżanka, Pani
Zofia Kowalska-Otto ps. Mila, sanitariuszka z Żoliborza, podawała, powołując się także na "Rapsodię Żoliborską" Stanisława Podlewskiego, że Tadeusz był żołnierzem w zgrupowaniu "Żaglowiec" - pluton 207 i poległ na Żoliborzu w rejonie Fortu Traugutta. Cytadeli Warszawskiej.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, Teczki personalne uczestników Powstania Warszawskiego, Polski Czerwony Krzyż - kartoteka, A. Dławichowski, Polegli żołnierze Powstania Warszawskiego pochowani na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.
Literatura:
Zbigniew Wróblewski, Pod komendą "Gozdawy"