Pseudonim:
„Admirał”
Data urodzenia:
1928-01-29
Data śmierci:
2015-07-29
Funkcja:
łącznik
Rocznik:
1928
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Udział w konspiracji 1939-1944:
Przydział w lipcu 1944 - Armia Krajowa - VI zgrupowanie "Golski"
Oddział:
Armia Krajowa - 3. batalion pancerny "Golski"
Szlak bojowy:
Śródmieście Południe
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu XI B Fallingbostel.
Numer jeniecki:
140176
Losy po wojnie:
Absolwent Akademii Medycznej w Warszawie z roku 1951. Od III roku studiów pracował w Szpitalu przy ul. Działdowskiej, początkowo jako student, następnie asystent i adiunkt w Oddziale prowadzonym przez prof. Henryka Brokmana. W 1981 r. objął kierownictwo Oddziału i w 1981 r. doprowadził do przekształcenia go w Klinikę Gastroenterologii i Żywienia Dzieci. Był członkiem zarządu Towarzystwa Przyjaciół Dzieci na Diecie Bezglutenowej w latach 1980-1988, założycielem i Prezesem Honorowym Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci.Profesor zwyczajny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Prodziekan I Wydziału Lekarskiego w latach 1987-1991, Kierownik Kliniki Gastroenterologii I Katedry Pediatrii w latach 1981-1998. Był jednym z najwybitniejszych polskich pediatrów i gastrologów dziecięcych oraz inicjatorem powstania nowego działu w pediatrii tj. gastroenterologii pediatrycznej. Autor około 260 prac naukowych oraz książek z dziedziny pediatrii ogólnej, a szczególnie chorób przewodu pokarmowego u dzieci. Zmarł w nocy z 28 na 29 lipca 2015 r.
Odznaczenia:
Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Brązowym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Krzyżem Armii Krajowej, Odznaką „Za zasługi dla ochrony zdrowia”, Medalem im. Dr Jordana, Harcerskim Krzyżem Zasługi, Odznaczeniem „Weteran Walki o Niepodległość
Informacje dodatkowe:
Pochodził z rodziny o tradycjach lekarsko-farmaceutycznych. Zarówno dziadek jak i jego ojciec byli lekarzami. Ojciec pracował jako kierownik laboratorium w szpitalu Świętego Łazarza.
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Prof. dr  hab n. med. Tadeusz  Zalewski (1928-2015) Fot. AR MPW

Prof. dr hab n. med. Tadeusz Zalewski (1928-2015) Fot. AR MPW

Nasz newsletter