Data urodzenia:
1922-02-16
Stopień:
kapral podchorąży
Miejsce urodzenia:
Piotrków Trybunalski
Imiona rodziców:
Henryk Wróbel - Maria z Trajdosów
Pseudonimy:
"Wolski", "1475"
Wykształcenie do 1944 r.:
Uczeń Gimnazjum i Liceum im. księcia Józefa Poniatowskiego. W czasie okupacji studiował na tajnych kursach Politechniki Warszawskiej oraz uczył się w Wyższej Szkole Budowy maszyn i Elektrotechniki Wawelberga i Rotwanda.
Udział w wojnie obronnej 1939 r.:
Jako ochotnik wziął udział w kampanii wrześniowej. Wraz z kolegami szkolnymi i harcerzami utworzył grupę paramilitarną obserwującą ruchy wojsk niemieckich.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od października 1939 r. - Narodowa Organizacja Wojskowa (NOW), której inicjatorem był jego stryj Mieczysław Trajdos. W 1942 roku ukończył konspiracyjną szkołę podoficerską i został instruktorem politycznym i drużynowym w kompanii "Aniela" batalionu NOW "Antoni". W latach 1943-1944 przeszedł dodatkowe szkolenie w zakresie łączności w kompanii K-4 (łączności) pułku "Baszta", a następnie w szkole podchorążych.
Przydział w konspiracji:
Narodowa Organizacja Wojskowa / Armia Krajowa - batalion NOW-AK "Antoni" - 1. kompania "Aniela" - pluton 1902
Praca przed Powstaniem:
Od stycznia 1940 roku pracował w Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych (PWPW)
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa "Północ" - zgrupowanie "Sienkiewicz", następnie odcinek "Kuba"-"Sosna" - batalion "Gozdawa" - 4. kompania, następnie II Obwód "Żywiciel" (Żoliborz) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - zgrupowanie "Żmija"
Szlak bojowy:
Stare Miasto - kanały - Żoliborz. Dowodził barykadami na ul. Miodowej i Bonifraterskiej. Brał udział w walkach na Stawkach i w PWPW. Po upadku Starego Miasta przeszedł na Żoliborz. Walczył na Marymoncie i Burakowie.
Losy po Powstaniu:
Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną. Wywieziony z obozu przejściowego w Pruszkowie (Dulag 121) pod Słomniki, gdzie do stycznia 1945 roku brał udział w tajnym nauczaniu jako nauczyciel matematyki i fizyki.
Losy po wojnie:
Od stycznia 1945 roku studiował początkowo na Politechnice Śląskiej (z tymczasową siedzibą w Krakowie), a następnie na Wydziałach Politechnicznych Akademii Górniczo-Hutniczej ( dyplom z wyróżnieniem w roku 1946). Jednocześnie w 1946 roku ukończył UJ z tytułem magistra matematyki , a w 1950 roku zrobił tamże doktorat. Po rozwiązaniu AK zdemobilizowany w stopniu podporucznika. Nawiązał wówczas w Krakowie łączność ze swoim dowódcą z NOW i po zaprzysiężeniu jako jego adiutant pełnił służbę w Narodowym Zjednoczeniu Wojskowym do 1947 roku. Wybitny matematyk, autor wielu publikacji naukowych, skryptów i podręczników z dziedziny matematyki. Od 1978 roku na stałe związany z Częstochową. Zmarł w 2002 roku.
Odznaczenia:
Krzyż Kawalerski i Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Medal Wojska (4-krotnie), Warszawski Krzyż Powstańczy, Odznaka Pamiątkowa "Akcji Burza", Medal Komisji Edukacji Narodowej
Informacje dodatkowe:
Syn notariusza i doktora prawa Henryka Wróbla. W roku 1923 zamieszkał w Warszawie. Aktywnie działał w harcerstwie, będąc jednocześnie prezesem Sodalicji Mariańskiej, a od 1937 roku członkiem Grupy Młodzieży Wszechpolskiej Stronnictwa Narodowego. W 1943 roku ożenił się z Ewą Polak. W Powstaniu w stopniu kaprala podchorążego w 4 kompanii batalionu im. S. Czarnieckiego
Uwagi:
Do roku 1958 nosił nazwisko Wróbel.