Pseudonim:
"Tadzik"
Data urodzenia:
1914-07-26
Data śmierci:
2007-08-15
Funkcja:
z-ca d-cy plutonu
Stopień:
podporucznik rezerwy artylerii
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Władysław - Aleksandra
Wykształcenie, w tym wojskowe:
W latach 1933/1934 odbył czynną służbę wojskową w Szkole Podchorążych Rezerwy Artylerii.
Udział w wojnie obronnej 1939 r.:
Uczestnik kampanii wrześniowej 1939 r.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od 1940 roku w IV Rejonie AK, następnie Komenda Główna Armii Krajowej - przydział nieznany
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Joteyki 6
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa "Północ" - odcinek "Kuba"-"Sosna" - batalion "Chrobry I" - GS "Lisa" (dowódca Grupy Szturmowej por. Mikołaj Dunin-Marcinkiewicz), gdzie pełnił funkcję zastępcy dowódcy plutonu.
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto - kanały - Śródmieście Północ - brał udział w walkach na Woli w obronie barykady przy ul. Wroniej róg Chłodnej, w wypadzie na getto oraz w ataku dn. 11.08 na niemieckie magazyny na Stawkach. Podczas akcji zdobywania magazynów dowodzony przez niego pluton wyrzucił nieprzyjaciela z zajmowanych stanowisk. Ppor. "Tadzik" poderwał za sobą żołnierzy wypierając Niemców z rampy kolejowej. Osiągnięto ogromny sukces zdobywając działko ppanc. kaliber 50 mm, ciągnik, 86 sztuk amunicji artyleryjskiej oraz broń i amunicję. Zdobyte działo broniło później barykady przy Arsenale. Ppor. Tadeusz Wąsowski brał także udział w walkach w Banku Polskim, gdzie został ranny. Kanałami przeszedł ze Starego Miasta do Śródmieścia, pozostając w szpitalu na Powiślu, a następnie na ul. Hożej do końca Powstania.
Odznaczenia:
Odznaczony Krzyżem Walecznych, Krzyżem Partyzanckim, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem za Warszawę, Medalem Zwycięstwa i Wolności, Odznaką Grunwaldzką.
Informacje dodatkowe:
"Pełen zapału i energii. Imponował odwagą i spokojem. Był oficerem o wysokich kwalifikacjach" źr. "Kronika Batalionu Chrobry I"
Źródła:
"Kronika Batalionu Chrobry I"
Tadeusz Wąsowski Pseudonim: "Tadzik" Zobacz grób
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

ppor. Tadeusz Wąsowski ps. "Tadzik" (1914-2007)

ppor. Tadeusz Wąsowski ps. "Tadzik" (1914-2007)

Nasz newsletter