Pseudonim:
"Rak"
Data urodzenia:
1929-07-31
Data śmierci:
-
Funkcja:
sanitariusz, łącznik
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Józef - Józefa
Wrzesień 1939 r. :
Wojna 1939 r. zastała go na wakacjach w Eysymontach, powrócił do Warszawy.
Wykształcenie do 1944 roku:
Uczęszczał do Szkoły Powszechnej, Gimnazjum i Liceum w Kolegium Księży Marianów na Bielanach, przebywając tam w internacie. Prefektem szkoły był ks. Leon Szeląg. W czasie okupacji po powrocie do Warszawy przez „zieloną granicę” kontynuował naukę u Księży Marianów w ramach tajnych kompletów zorganizowanych pod przykrywką Szkoły Budowy Dróg i Mostów.
Adres zamieszkania przed Powstaniem Warszawskim:
Podczas okupacji mieszkał przy ul. Mickiewicza 20 m. 24, a w 1944 r. przy ul. Podczaszyńskiego.
Oddział:
II Obwód "Żywiciel" (Żoliborz) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - "Nasz Dom" pl. Konfederacji 42/44 (al. Zjednoczenia), następnie Grupa "Kampinos". W czasie Powstania był sanitariuszem punktu opatrunkowego przy ul. Cegłowskiej i Szpitala Polowego nr 203 II Obwodu „Żywiciel” Warszawskiego Okręgu AK w domu dziecka „Nasz Dom” w al. Zjednoczenia 34, dzięki ks. Leonowi Szelągowi ps. „Leon”, który w ramach Służby Duszpasterskiej Okręgu Warszawskiego AK „Biblia” był kapelanem tego szpitala. Komendantem szpitala był porucznik dr Mieczysław Czyżewski ps. „Radwan”. Przeniesiony do Wawrzyszewa, następnie do Lasek. W Puszczy Kampinoskiej był łącznikiem szefa sanitariatu Grupy AK „Kampinos” mjr. dr. Cypriana Sadowskiego ps. „Skiba”, m. in. do kontaktów z węgierską jednostką wojskową.
Szlak bojowy:
Żoliborz - Wawrzyszew - Kampinos - Laski
Odniesione rany:
Ranny w nogę bez uszkodzenia kości.
Losy po Powstaniu:
Wzięty do niewoli w Lipkowie, uciekł do Podkowy Leśnej, do domu kolegi szkolnego Andrzeja Stankiewicza, z którym brał udział w kolportażu tajnych materiałów. Roznosili także paczki RGO w Milanówku. Ostatnie miesiące przed przejściem frontu przebywał w majątku Walewice, po czym wraz z matką pracującą w RGO w Milanówku wrócił do Warszawy.
Losy po wojnie:
Uzyskał maturę w 1947 r. i został przyjęty na I rok studiów na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Warszawskiego, które ukończył w 1952 r. Po 6 latach obowiązkowo nadterminowej służby w Wojskach Ochrony Pogranicza zaczął pracę na Akademii Medycznej w Warszawie. Był kierownikiem Kliniki Chirurgicznej II Wydziału Lekarskiego i kierownikiem Kliniki Chirurgii Naczyń i Transplantologii I Wydziału Lekarskiego. W latach 1981-1984 był prorektorem, a w latach 1990-1996 rektorem Akademii Medycznej.
Odznaczenia:
Odznaczony m. in. Krzyżem Kawalerskim, Krzyżem Komandorskim i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi.
Informacje dodatkowe - losy rodziny:
Urodził się w rodzinie powstańców styczniowych pochodzącej z Eysymontów Wielkich w powiecie grodzieńskim. Ojciec, Józef Tołłoczko (zm. 1937), uczestnik wojny polsko-sowieckiej 1920 r., był urzędnikiem państwowym w jednostce wojskowej, dlatego rodzina mieszkała w Forcie Bema. Matka Józefa Tołłoczko (zm. 1995) była nauczycielką w Grodnie, następnie pielęgniarką w Szpitalu Ujazdowskim.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, biogram Prof. Tadeusz Tołłoczko ps. „Rak”, oprac. Maciej Białecki (Stowarzyszenie Pamięci Powstania Warszawskiego 1944)
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Tadeusz Tołłoczko "Rak". Fot. ze zbiorów rodzinnych.

Tadeusz Tołłoczko "Rak". Fot. ze zbiorów rodzinnych.

Nasz newsletter