Data urodzenia:
1908-10-12
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 200 Miejsce: 51
Miejsce urodzenia:
Brożków
Imiona rodziców:
Antoni - Stanisława
Wykształcenie i zawód :
Kupiec
Adres zamieszkania przed Powstaniem :
Warszawa, ul. Złota - ?
*
* Adres zamieszkania podany w protokole ekshumacyjnym PCK - Włochy k. Warszawy, ul. Fabryczna 4 m. 8
Oddział:
Armia Krajowa - I Obwód "Radwan" (Śródmieście) - zgrupowanie "Chrobry II" - I batalion "Lecha Żelaznego" - 1. kompania "Warszawianka”. Dowódcy: d-ca Zgrupowania - mjr Zygmunt Brejnak „Zygmunt”, dowódca batalionu - kpt. Tadeusz Przystojecki „Lech”, „Lech Żelazny”, dowódca kompanii - kpt. Piotr Zacharewicz „Zawadzki”
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto - Śródmieście Północ **
Odniesione rany :
Ranny w głowę 13 sierpnia 1944 podczas walk w rejonie Dworca Pocztowego i budynku PKP - tzw. Domu Kolejowego przy ul. Żelaznej.
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Poległ w czasie wymiany ognia i walk o Dworzec Główny na terenie baraków przy dworcu przy ul. Chmielnej. Pochowany tymczasowo na posesji Sienna 51(inne wersje: ul. Sienna 47/49) na gruzach po zburzonym domu, na prawo od składu żelaza [porównaj zapis: PCK-kartoteka]
Odznaczenia :
Warszawski Krzyż Powstańczy (pośmiertnie - 1989)
Miejsce pochówku :
Warszawa, Cmentarz Wojskowy na Powązkach - kwatera zgrupowania "Chrobry II"
Informacje dodatkowe:
** W konspiracji najprawdopodobniej w szeregach konspiracyjnego 1. Pułku Strzelców Konnych (Dywizjon 1806), pod dowództwem rtm. Czesława Nowackiego ps. „Nowak”, przeszedł szlak bojowy - Wola - Stawki - Stare Miasto. Po przedarciu się na Strówkę wyczerpani żołnierze otrzymali dwudniowy urlop. Tadeusz Szymański udał się wówczas do domu przy ul. Złotej. Niestety silny ostrzał niemiecki prowadzony przez nieprzyjaciela z ulicy Chłodnej uniemożliwił mu powrót na Stare Miasto. W związku z tym przystąpił do walk na terenie bronionym przez żołnierzy Zgrupowania „Chrobry II„ (w zachodniej części Śródmieścia Północnego pomiędzy ul. Towarową od zachodu, Al. Jerozolimskimi od południa). Strz. Tadeusz Szymański ”Jurek„ zgłosił się na ochotnika do gmachu WIG-u w Alejach Jerozolimskich (Wojskowy Instytut Geograficzny obsadzony przez tzw. pluton WIG, który wszedł następnie w skład kompanii ”Warszawianka"), a po wyparciu przez Niemców brał udział w walkach w rejonie Dworca Pocztowego i Domu Kolejowego. Dwukrotnie ranny - 13 i 27 VIII, za drugim razem - 27 VIII 1944 ranny śmiertelnie na Chmielnej podczas walki na granaty.
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, MPW-ankieta, Arch.środ.-Ch.II, PCK - kartoteka, fotografia i materiały z archiwum rodzinnego udostępnione przez syna, p. Leszka Szymańskiego.
Uwagi :
Miejsce pochowania wg zapisów kartoteki PCK - ul. Sienna 51, wg protokołu ekshumacyjnego PCK - ul. Sienna 47/49. W dokumentach spotykane także stopnie: kapral podchorąży i porucznik - niepotwierdzone. Stopień na Murze Pamięci MPW i nagrobku na Powązkach Wojskowych - strzelec.