Tadeusz Ksawery Otrębski

Pseudonim:
"Ksawery"
Data urodzenia:
1925-10-03
Data śmierci:
1999-05-12
Funkcja:
-
Stopień:
starszy strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Ksawery - Janina z domu Śliwińska
Pseudonimy:
"Ksawery", "Wilk"
Wykształcenie do 1944 r. :
Od roku 1932 do 1939 uczęszczał do szkoły powszechnej. Wybuch wojny przerwał możliwość dalszej nauki, jednak już od roku 1940 podjął naukę na tajnych kompletach o zakresie gimnazjalnym (do 1941 r,). W latach 1941 - 1944 był uczniem szkoły malarstwa i zdobnictwa.
Udział w konspiracji 1939 -1944:
W konspiracji od 12 kwietnia 1941 roku. Przysięgę składał w lokalu przy ul. Elektoralnej przed por. Franciszkiem Szafrankiem „Fraszą”. Zajmował się kolportażem prasy podziemnej. W ramach konspiracji odbył szkolenie z zakresu posługiwania się bronią oraz przeszkolenie minerskie. Zajęcia w terenie odbywały się w Lasku Bielańskim (1941-1943).
Miejsce koncentracji na godzinę "W":
Ul. Marszałkowska 138
Oddział:
Armia Krajowa - batalion "Kiliński" - 2. kompania "Szare Szeregi" - dowódca Franciszek Szafranek „Frasza”
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ. 1 sierpnia 1944 r. brał udział w wypadzie przez przebicie piwniczne na ul. Szkolną oraz w ataku na gmach PKO przy ul. Świętokrzyskiej. Wziął udział w zatrzymaniu i spaleniu czołgu na rogu ul. Marszałkowskiej i ul. Świętokrzyskiej, wyeliminowaniu załogi czołgu oraz uwolnieniu dwóch zakładniczek. Uczestniczył zdobyciu gmachu Poczty Głównej przy Placu Napoleona (dowódca plutonu kpr. pchor. Stanisław Troszak ps. „Rębajło”) i w natarciu na budynek Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej (PAST-y) przy ul. Zielnej 39 oraz w walkach na odcinku Grzybowskiej dowodzonych przez kpt. Wacława Stykowskiego "Hala".
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu 344 Lamsdorf (Łambinowice k. Opola). Następnie przekazany do Stalagu IX C Bad Sulza i Stalagu IX A Ziegenhain.
Numer jeniecki:
106067
Losy po wojnie:
Był księgowym. Mieszkał w Niemczech. W 1985 roku przeszedł na emeryturę.
Odznaczenia:
Odznaka Pamiątkowa Armii Krajowej (1948 rok, wydana po weryfikacji w Niemczech). Według informacji podanych w latach 80-tych przez p. Tadeusza Otrębskiego w składanej wówczas Ankiecie Uczestnika Powstania Warszawskiego, za udział w walkach w rejonie ul. Grzybowskiej miał on być przedstawiony przez kpt. "Hala" do odznaczenia Krzyżem Walecznych (uwaga, brak zachowanych dokumentów, jedynie deklaracja słowna kpt. Stykowskiego zacytowana przez T. Otrębskiego w Ankiecie Uczestnika PW).
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, P/9631/22: Płyta CD zawierająca skany materiałów związanych z ojcem ofiarodawczyni - Tadeuszem Otrębskim. Skany na płycie: legitymacja członkowska Koła AK w strefie okupacyjnej USA w Niemczech, legitymacja byłego jeńca wojennego, legitymacja członkowska International Refugee Organization, zaświadczenie Koła AK w strefie okupacyjnej USA w Niemczech, zaświadczenie o obywatelstwie, ankieta uczestnika Powstania Warszawskiego, zaświadczenie Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, tekst tłumczenia na język angielski aktu urodzenia i Chrztu świętego, oświadczenie posiadanego odznaczenia, kwestionariusz biograficzny, odręcznie spisany życiorys, świadectwo Chrztu świętego, tekst niemiecki świadectwa urodzenia i Chrztu świętego, akt zgonu (w języku niemieckim), list z dn. 06.10.1944, tekst spisanego odręcznie pamiętnika ( Zapiski z dziennika dotyczące ucieczki z obozu ). Do zbiorów MPW udostępniła p. Henryka (Henriette) Behn z domu Otrębska.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Tadeusz Otrębski "Ksawery", "Wilk".  Zdjęcie udostępniła p. Henryka (Henriette) Behn z domu Otrębska

Tadeusz Otrębski "Ksawery", "Wilk". Zdjęcie udostępniła p. Henryka (Henriette) Behn z domu Otrębska

Nasz newsletter