Data urodzenia:
1925-04-17
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 134 Miejsce: 32
Miejsce urodzenia:
Pabianice
Imiona rodziców:
Adam - Maria
Udział w konspiracji 1939 -1944:
Okręg Warszawski Armii Krajowej - I Obwód "Radwan" - XI zgrupowanie im. Chrobrego (batalion "Chrobry I")
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa "Północ" - Państwowy Korpus Bezpieczeństwa (PKB) - Oddział "Barry" - ochotnik
Odniesione rany:
Ranny 19.08 na ul. Długiej
Szlak bojowy:
Stare Miasto
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Ranny został umieszczony w szpitalu powstańczym na ul. Miodowej 24. Nie zdecydował się na ewakuację kanałami, mimo że koledzy namawiali go na to, bo nie był ciężko ranny. Po wkroczeniu oddziałów niemieckich na Stare Miasto razem z innymi rannymi został zastrzelony, a następnie spalony.
Miejsce pochówku:
Jego mogiła symboliczna znajduje się na Starym Cmentarzu przy ul. Ogrodowej w Łodzi - część katolicka. Treść inskrypcji nagrobnej: "Prochy Twoje rozsiane po świecie. Pamięć o Tobie żyje wśród nas"
Informacje dodatkowe:
Wymieniany w książce: Jerzego Pietrasa, Batalion Chrobry I, Kronika, s.237. W konspiracji w "Chrobry I". Razem z grupą znajomych wyszedł z Sadyby do Powstania, ale żołnierze ci nie zdążyli na koncentrację, więc dołączyli do "Barrego" w ratuszu. Ranni 19 sierpnia podczas bombardowania kościoła garnizonowego leżeli w szpitalu na Miodowej 24. Zachował się powojenny list od kolegi z oddziału, w którym pisał, że Tadzio nie chciał wyjść kanałami, bo liczył na wstawiennictwo Austriaka z Wehrmachtu. Opisuje to w swej książce "Listy z kanałów" Hanna Dziarska (2023)