Data urodzenia:
1922-11-10
Stopień:
kapral podchorąży
Miejsce urodzenia:
Pruszków
Imiona rodziców:
Władysław - Stanisława z domu Niemirowska
Udział w kampanii wrześniowej 1939 :
We wrześniu 1939 roku jako 17-letni chłopak brał udział w wojnie obronnej.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W czasie okupacji ukończył tajną szkołę podchorążych.
Wykształcenie do 1944 r. :
Absolwent Gimnazjum i Liceum im. Stefana Batorego w Warszawie - matura "wojenna" 1941 roku. Po maturze kontynuował naukę w ramach tajnych kompletów Szkoły Wawelberga. Szkoła wznowiła działalność jako powstała za zgodą władz niemieckich Państwowa Szkoła Budowy Maszyn (przedwojenna nazwa: Państwowa Wyższa Szkoła Budowy Maszyn i Elektrotechniki im. H. Wawelberga i S. Rotwanda) - zdegradowana do poziomu dwuletniej średniej szkoły technicznej, podzielona na Państwową Szkołę Budowy Maszyn oraz Państwową Szkołę Elektryczną, w rzeczywistości realizowała w ramach tajnych kompletów program studiów wyższych.
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Marszałkowska 78
Oddział:
Okręg Warszawski Armii Krajowej - I Obwód "Radwan” (Śródmieście) - Podobwód Śródmieście-Południe "Sławbor" - odcinek "Ratusz" - 3. batalion pancerny "Golski" - 2. kompania
Szlak bojowy:
Śródmieście Południe
Odniesione rany:
Ranny w rękę
Losy po Powstaniu:
Wyjechał z Warszawy z rannymi. Mimo gipsu na ręce udało mu się zbiec z transportu do Niemiec w Sochaczewie i ukryć u tamtejszego szewca, a następnie przedostał się do Częstochowy. Po wyzwoleniu Warszawy powrócił na Marszałkowską 78, starając się wznowić działalność rodzinnego zakładu.
Losy po wojnie:
Po wojnie kontynuował rozpoczęte w czasie wojny studia na Politechnice Łódzkiej (okres tajnych studiów w Wyższej Szkole Budowy Maszyn i Elektrotechniki im. H. Wawelberga i S. Rotwanda został mu zaliczony). Po studiach był asystentem na Politechnice Łódzkiej, a następnie Dyrektorem Naukowym Instytutu Włókiennictwa w Łodzi. Przeniesiony do Warszawy do Ministerstwa Przemysłu Lekkiego jako dyrektor departamentu, powrócił niebawem do kariery akademickiej.
Miejsce śmierci:
Warszawa
Miejsce pochówku :
Cmentarz Powązkowski w Warszawie (Stare Powązki), kwatera 148, rząd 2, miejsce 14-15. Pochowany w grobie rodzinnym
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza uczestników PW. Informacje przekazane przez p. Ewę Jędrykę, córkę Powstańca