Pseudonim:
"Kubin"
Data urodzenia:
1917-06-03
Data śmierci:
1999-09-18
Funkcja:
zastępca dowódcy plutonu
Stopień:
kapral podchorąży
Numer legitymacji AK:
4171
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Stefan - Anna z domu Zając
Wykształcenie i praca do 1944 r.:
Przed wojną ukończył Gimnazjum im. J. Zamoyskiego w Warszawie. W harcerstwie od 1935 r. w 2. WDH, w 1939 r. w stopniu harcerza Rzeczpospolitej, uczestniczył w Jamboree w Vogelenzang w Holandii i w wizycie u skautów brytyjskich w Anglii. W latach 1942-1944 pracował w fabryce maszyn elektrycznych Rohn Zieliński, gdzie szefem produkcji był podchorąży "Żelazny".
Pseudonimy:
"Kubin", "Góra"
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od 1942 roku - Narodowa Organizacja Wojskowa (NOW) - Armia Krajowa (AK) - batalion "Gustaw" - kompania "Harcerska" - I pluton - zastępca dowódcy. Przeszedł szkolenie w tajnej podchorążówce, następnie sam brał udział w szkoleniu.
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa "Północ" - zgrupowanie "Róg" - batalion NOW / AK "Gustaw" - kompania "Harcerska" - I pluton
Szlak bojowy:
Stare Miasto - Wola - Stare Miasto - kanały - Śródmieście Północ. Pierwsza koncentracja przed Powstaniem odbyła się na ul. Złotej; druga - w dniu 1 sierpnia - na ul. Senatorskiej, z kompanią Harcerską przeszedł na ul. Ogrodową; uczestniczył w walkach na Woli. Po przejściu na Stare Miasto od 5 sierpnia był zastępcą dowódcy zmiany odcinka Podwale-Miodowa. Bronił stanowisk w Cerkwi na ul. Podwale. 8 sierpnia uczestniczył w wypadzie na Krakowskie Przedmieście, którego celem było powstrzymanie i zniszczenie niemieckiego transportu amunicji i samochodu sztabowego. Na terenie Śródmieścia brał udział m.in. w walkach o kościół św. Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu.
Odniesione rany:
Ciężko ranny 13.08.1944 na ul. Kilińskiego podczas eksplozji zdobycznego niemieckiego "ciężkiego nosiciela ładunków" (Sd.Kfz. 301 Ausf. C - Schwere Ladungsträger B-IV Borgward).
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu XI B Fallingbostel, pracował w kopalniach Bad Harzburg i Blankenburg, następnie przebywał w szpitalu Stalagu XI A Altengrabow, gdzie został zakwalifikowany jako inwalida wojenny.
Numer jeniecki:
140287
Losy po wojnie:
W maju 1945 r. powrócił do kraju. Rozpoczął studia w Szkole Inżynierskie im. Wawelberga, które ukończył w 1949 r. Po studiach pracował w Filmowym Biurze Technicznym.
Miejsce śmierci:
Warszawa
Tadeusz Górczyński Pseudonim: "Kubin", "Góra" Zobacz grób
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Fotografia powojenna wykonana w 1946 roku, przedstawiająca byłych żołnierzy batalionu NOW-AK „Gustaw”. Widoczni od lewej, m. in.  Tadeusz Górczyński „Kubin„, Jerzy Krasnowolski ”Połoński„, Ewa Orlikowska-Krasnowolska  ps. Maria, Andrzej Duma ”Kresowiak„, ”Andrzej„,  Witold Trzeciakowski ”Tur„, Zbigniew Dobrowolski  ”Cień„, Henryk Ciok ”Żbik„, Maciej Nasierowski ”Brzoza". Pozostałe osoby nie są wymienione w opisie z nazwiska. Fotografia pochodzi z materiałów po p. Ewie Orlikowskiej - Krasnowolskiej.

Fotografia powojenna wykonana w 1946 roku, przedstawiająca byłych żołnierzy batalionu NOW-AK „Gustaw”. Widoczni od lewej, m. in. Tadeusz Górczyński „Kubin„, Jerzy Krasnowolski ”Połoński„, Ewa Orlikowska-Krasnowolska ps. Maria, Andrzej Duma ”Kresowiak„, ”Andrzej„, Witold Trzeciakowski ”Tur„, Zbigniew Dobrowolski ”Cień„, Henryk Ciok ”Żbik„, Maciej Nasierowski ”Brzoza". Pozostałe osoby nie są wymienione w opisie z nazwiska. Fotografia pochodzi z materiałów po p. Ewie Orlikowskiej - Krasnowolskiej.

Nasz newsletter