Data urodzenia:
1922-02-18
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Władysław - Maria z domu Dziadecka
Nazwisko konspiracyjne:
Dydek
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od 1940 roku, od kwietnia 1943 roku VII Obwód "Obroża" (powiat warszawski) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 8 Rejon "Kolczyn" - "Łęgów" - "Kampinos" (Łomianki)
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Przyokopowa 31a m. 1
Miejsce koncentracji na godzinę "W":
W lipcu 1944 roku został skierowany do oddziałów partyzanckich w Kampinosie i został wcielony do plutonu podporucznika "Kiejstera" (Jerzego Rybki).
Oddział:
Grupa "Kampinos" - pluton 335 dowodzony przez ppor. "Kiejstera" (Jerzego Rybki), który otrzymał rozkaz przebicia się do Warszawy i w dniach 17-18.08 został przeprowadzony przez ppor. "Kiejstera" na Żoliborz, a następnie 19 sierpnia 1944 roku brał udział w natarciu na Dworzec Gdański. Od 21.08.1944 r. Grupa "Północ" - odcinek "Sosna" - batalion "Parasol" - 2. kompania. Na Górnym Czerniakowie - zgrupowanie "Radosław" - pułk "Broda 53" - kompania "Parasol" Armia Krajowa - zgrupowanie "Radosław" - batalion "Parasol" - 2. kompania. Od 9 września 1944 brał udział w walkach w obronie rejonu ulic: Solec, Ludnej i Okrąg.
Odniesione rany:
Dwukrotnie ranny odłamkami granatów we wrześniu 1944 r. podczas walk na Czerniakowie. Po opatrzeniu uczestniczył w patrolu 2 plutonu (dawnej 2. kompanii) skierowanego na brzeg Wisły w celu podjęcia desantu na przyczółek czerniakowski żołnierzy 9. pułku piechoty 3 DP I Armii LWP. Po powtórnym zranieniu umieszczony w punkcie sanitarnym przy ul. Wilanowskiej.
Szlak bojowy:
Kampinos - Żoliborz - kanały - Stare Miasto - kanały - Śródmieście Północ - Śródmieście Południe - Górny Czerniaków (od 4-5 września 1944)
Losy po Powstaniu:
Wyprowadzony wraz z cywilami z punktu sanitarnego przy ul. Wilanowskiej został przeprowadzony w kolumnie przez Park Łazienkowski do gmachu Gestapo w Alei Szucha, a następnie w grupie osób przeprowadzonej przez Pola Mokotowskie do kościoła św. Wojciecha na Woli. W grupie rannych dostał się do Szymanowa, następnie do szpitala w Skierniewicach, skąd został wywieziony do Stalagu XI A Altengrabow.
Losy po wyzwoleniu:
Po wyzwoleniu powrócił w maju 1945 roku do kraju. Uzupełnił wykształcenie średnie i kurs ekonomiczny. Miał inwalidztwo wojenne 2. grupy i pracował w Spółdzielni Pracy jako księgowy.
Odznaczenia:
Krzyż Armii Krajowej, Medal Wojska, Warszawski Krzyż Powstańczy, Krzyż Partyzancki, Medal za Warszawę 1939-1945.
Miejsce pochówku:
Cmentarz Bródnowski w Warszawie, kwatera 69D, rząd 1, grób 27
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, Teczki personalne uczestników Powstania Warszawskiego, Polski Czerwony Krzyż - kartoteka, Lista rannych Powstańców przebywających na leczeniu w szpitalu św. Stanisława w Skierniewicach, Ostoja Rylski Zbigniew Wiesław: Biografie Żołnierzy Batalionu Parasol, 2016.
Uwagi:
Nazwisko w dokumentach powojennych oraz na Cmentarzu Bródnowskim - Dybowski, natomiast w zapisach PCK z okresu wojny, zapisach jenieckich oraz na liście rannych Powstańców przebywających na leczeniu w szpitalu św. Stanisława w Skierniewicach figuruje jako kpr. pchor. Tadeusz Dydek. Dane matki w kartotece jenieckiej (stan z dnia 8.12.1944 - Dydek Maria). We wniosku o odznaczenie Medalem Zwycięstwa i Wolności 1945 podano w dopisku pseudonim "Lech" (?) oraz datę urodzenia 8.10.1925. Prawidłowa data urodzenia: 18.02.1922.