Tadeusz Mirosław Dobrzański

Pseudonim:
"Pogorzelski"
Data urodzenia:
1915-11-09
Data śmierci:
1969-07-13
Funkcja:
zbrojmistrz
Stopień:
kapral podchorąży
Miejsce urodzenia:
Piotrków Trybunalski
Imiona rodziców:
Tadeusz - Janina z domu Ubysz
Wykształcenie:
Po ukończeniu szkoły średniej rozpoczął studia na Politechnice Warszawskiej. W 1935 r. został przyjęty do Polskiej Korporacji Akademickiej Arkonia (nr ew. 1164). Zwolennik obozu narodowego.
Pseudonimy:
"Dyzio", "Pogorzelski"
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od jesieni 1939 r., początkowo działał w Organizacji Wojskowej Związku Jaszczurczego, następnie od 1942 r. w Narodowych Siłach Zbrojnych, gdzie był sekretarzem Tadeusza Salskiego, ps. "Tadeusz”, szefa Komitetu Wykonawczego Organizacji Polskiej, potem emisariusza do Londynu. Aresztowany przez Niemców za udział w tzw. "akcji cukrowej" (zdobywanie środków finansowych dla Narodowych Sił Zbrojnych), wykupiony z niewoli przez rodzinę. Ukończył Szkołę Podchorążych NSZ w Warszawie w stopniu kaprala podchorążego. Przydział w lipcu 1944 r. - I batalion strzelców pancernych NSZ. Ożeniony w 1942 r. z Anną Kowalską, córką Janiny Trajdos, która była siostrą Mieczysława Trajdosa, szefa SN w kraju do 1942 r. (7.07.1942 r. ściętego przez Niemców toporem w poznańskim Forcie VIII).
Oddział:
Armia Krajowa - I Obwód "Radwan" (Śródmieście) - zgrupowanie "Chrobry II" - I batalion "Lecha Żelaznego" - 1. kompania "Warszawianka” - I pluton - zbrojmistrz.
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ
Awanse:
We wrześniu 1944 r. awansowany na stopień podporucznika
Warszawski Korpus Armii Krajowej (od 20.09.1944):
28. Dywizja Piechoty AK im. Stefana Okrzei - 15. pułk piechoty AK "Wilków"
Rodzeństwo walczące w Powstaniu:
Jego brat Jerzy walczył w tej samej kompanii
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu 344 Lamsdorf, następnie Oflagu VII A Murnau, w którym przebywał do wyzwolenia przez armię amerykańską w kwietniu 1945 r.
Numer jeniecki:
101891
Losy po wojnie:
Po wyzwoleniu służył w Brygadzie Świętokrzyskiej. Do 1948 r. przebywał z rodziną w Rzymie służąc w II Korpusie Polskim gen. Władysława Andersa, skąd wyemigrował do Argentyny, a w 1952 r., dzięki pomocy finansowej brata Jerzego, przeniósł się do Kanady, gdzie działał w organizacjach polonijnych. Członek Koła Filistrów Polskich Korporacji Akademickich w Montrealu. Tam też pracował w przemyśle stoczniowym.
Odznaczenia:
Odznaczony pośmiertnie przez prezydenta RP, Krzyżem Narodowego Czynu Zbrojnego za zasługi podczas wojny 1939-1945.
Miejsce śmierci:
Montreal - Kanada. Pochowany na cmentarzu weteranów "Field of Honour" w Pointe Claire w Quebec.
Tadeusz Dobrzański Pseudonim: "Pogorzelski" Zobacz grób
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Tadeusz Dobrzański "Pogorzelski". Fot. archiwum rodzinne.

Tadeusz Dobrzański "Pogorzelski". Fot. archiwum rodzinne.

Fotografia z okresu okupacji niemieckiej, lipiec 1942. Krynica. Jerzy (po lewej) i Tadeusz Dobrzańscy na jednej z ławek nieopodal basenu. Fot. Olgierd Budrewicz, zbiory Fototeki MPW

Fotografia z okresu okupacji niemieckiej, lipiec 1942. Krynica. Jerzy (po lewej) i Tadeusz Dobrzańscy na jednej z ławek nieopodal basenu. Fot. Olgierd Budrewicz, zbiory Fototeki MPW

Nasz newsletter