Pseudonim:
"Misio"
Data urodzenia:
1922-11-07
Data śmierci:
-
Funkcja:
-
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Udział w konspiracji 1939-1944:
Armia Krajowa - VI Obwód (Praga) Okręgu Warszawskiego AK, następnie II Oddział (Informacyjno-wywiadowczy) KG AK - Oddział Bojowy Kontrwywiadu KG AK ("Wapiennik" - "993 / W" - "Wykonawczy" - późniejsza kompania "Zemsta" batalionu "Pięść"). W maju 1942 r. ukończył kurs Szkoły Podoficerskiej. W 1943 r. brał udział w obstawie akcji likwidacyjnej groźnego konfidenta Gestapo Edwarda Traliszewskiego (ul. Brukowa 28). Prawdopodobnie w maju 1944 (data nieustalona) jako jeden z głównych wykonawców brał udział w likwidacji rodziny agentów Gestapo przy ul. Elektoralnej 13. W akcji zastrzelono 3 spośród 5 typowanych osób (dwie kobiety były nieobecne). Dokończeniem tej akcji była zasadzka na cmentarzu powązkowskim, gdzie w czerwcu zlikwidowano dwie siostry, konfidentki Gestapo, odwiedzające groby swoich bliskich zlikwidowanych w pierwszej akcji. Niefortunne ustawienie dwóch wykonawców spowodowało ich wzajemne ostrzelanie się. "Topola" (Zbigniew Kacperski), ranny w rękę został wyprowadzony przez łączniczkę "Mirę" (Władysława Nowakiewicz), zaś "Misio", ciężko ranny w brzuch - uznany za martwego - pozostał na cmentarzu, z którego Niemcy przewieźli go do Szpitala Wolskiego przy ul. Płockiej, gdzie został niezwłocznie operowany. Po operacji izolatka z chorym była pilnowana przez policjanta "granatowego", co wskazywało, że Niemcy, którzy znaleźli go przy martwych konfidentkach brali pod uwagę jego udział w zamachu. Dowódca oddziału 993/W por. "Porawa" (Stefan Matuszczyk) następnego dnia przygotował akcję uprowadzenia rannego ze szpitala. Dr "Bujny" (Wacław Jastrzębski) i „Jamar” (Jan Sobczak) przy pomocy personelu szpitalnego wynieśli "Misia" do wypożyczonego samochodu. Przez Wolę, pl. Żelaznej Bramy, ul. Królewską i Most Poniatowskiego wyjechali na Pragę, skąd skierowali się do podwarszawskiej Radości, w której mieściła się willa kpr. "Jamara". Tam "Misio" powoli dochodził do zdrowia i pod koniec lipca 1944 r. opiekująca się nim "Mira" przewiozła go do Warszawy.
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Bogumił" - pluton odwodowy "Kieł" (dawna kompania "Zemsta" batalionu "Pięść"). Do oddziału dołączył we wrześniu 1944 r., gdy jego koledzy po walkach na Woli i Starym Mieście pojawili się w Śródmieściu.
Szlak bojowy:
Śródmieście Południe. Uczestniczył w walkach w rejonie pl. Trzech Krzyży, Instytutu Głuchoniemych, gmachu YMCA.
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - brak informacji o miejscach pobytu
Numer jeniecki:
305291
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter