Stefania Zofia Leszczyńska

Pseudonim:
-
Data urodzenia:
1928-04-10
Data śmierci:
1980-07-20
Funkcja:
sanitariuszka
Miejsce urodzenia:
Turek
Imiona rodziców :
Zygmunt - Stanisława z domu Majewska
Wykształcenie do 1944 r.:
Do wybuchu wojny mieszkała w Turku i Sieradzu. Początkowo uczęszczała do szkoły powszechnej w Sieradzu, a następnie w Warszawie do Szkoły Zofii Wołowskiej przy ul. Piusa XI (obecnie ul. Piękna).
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od 1941/1942 roku. Przyrzeczenie harcerskie złożyła na ręce harcmistrza, harcmistrza, Ojca Tomasza Rostworowskiego. Uczestniczyła w "małym sabotażu".
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Wilcza 24 A m.16
Miejsce koncentracji na godzinę W:
Prawdopodobnie szpital polowy przy ul. Hożej
Oddział:
Uczestniczka Powstania Warszawskiego - brak informacji na temat przydziału
Rodzina biorąca udział w Powstaniu Warszawskim:
Także ojciec Stefanii - Zygmunt Leszczyński ps. Orzeł (1900-1968) brał czynny udział w Powstaniu Warszawskim.
Losy po Powstaniu:
Wyszła z Warszawy z ludnością cywilną do obozu przejściowego w Pruszkowie (Dulagu 121). Po ucieczce z obozu przebywała wraz z rodziną u ciotki w Żakowicach koło Łodzi (powiat kutnowski), aż do zakończenia działań wojennych w styczniu 1945 r. Leszczyńscy zatrzymali się u Sabiny i Bolesława Włodkowskch.
Losy po wojnie:
Członkini Akademickiej Sodalicji Mariańskiej, działaczka Duszpasterstwa Akademickiego, instruktorka ZHP, kurator zawodowy Sądu dla Nieletnich w Łodzi.
Nazwisko po mężu :
Mędrzak
Miejsce śmierci :
Łódź
Miejsce pochówku:
Łódź, Cmentarz Św. Rocha przy ul. Zgierskiej
Informacje dodatkowe:
W ostatnich dniach lipca do mieszkania państwa Leszczyńskich przy ul. Wilczej 24 A/16 przyszedł pożegnać się ze Stefanią młody żołnierz AK, Józef Zbrzeźniak. Zasmucona Stefania podarowała mu wówczas spontanicznie należącą do jej ojca Zygmunta lornetkę wojskową (naszykowaną już do zabrania na punkt zborny), którą powiesiła Józefowi na szyi. Po zakończeniu wojny okazało się, że Józek przeżył Powstanie i po okresie niewoli dotarł do Anglii, skąd przysłał swej sympatii list, w którym napisał, że dana mu przez Stefanię lornetka uratowała mu życie. Gdy podczas jednej z akcji blisko niego rozerwał się niemiecki granat, odłamki trafiły w wiszącą na jego szyi lornetkę, a nie młodego Powstańca. Niestety po wojnie nie było już im dane spotkać się, a Stefania wyszła za mąż za Jana Mędrzaka. Zobacz także biogram: >>> kpr. Józef Zbrzeźniak "Tatar". Ciekawostką jest, że w latach 70-tych Stefania Mędrzakowa z domu Leszczyńska zagrała epizodyczną rolę panny Oliver, piastunki Nel, w ekranizacji powieści "W pustyni i w puszczy" Henryka Sienkiewicza, w reżyserii Władysława Ślesickiego. Jej syn Tomasz Mędrzak (rocznik 1955), wówczas uczeń IV klasy liceum zagrał główną postać Stasia Tarkowskiego.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego - materiały do Słownika Uczestników PW, MPW-ankieta, odpis skrócony aktu zgonu oraz fotografia portretowa zostały nadesłane przez p. Halinę Woźniacką-Stanisławską. Relacja p. Haliny Woźniackiej-Stanisławskiej z domu Leszczyńskiej
Publikacje :
Jan Mędrzak: Stefania Mędrzak (1928-1980) Chrześcijanka naszego czasu - wspomnienia, myśli, notatki, listy„, w: ”Chrześcijanie tom X, red. bp Bohdan Bejze, Akademia Teologii Katolickiej, Warszawa 1983 - tu informacja o odznaczeniu Stefanii Mędrzakowej Krzyżem Walecznych. Informacja powtórzona także w ankiecie MPW, obecnie w zasobie Muzeum Powstania Warszawskiego brak dokumentu potwierdzającego ww. nadanie KW.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Sanit. Stefania Zofia Leszczyńska, po mężu Medrzakowa (1928-1980). Fot. z archiwum rodzinnego p. Haliny Woźniackiej-Stanisławskiej/materiały do Słownika Uczestników PW, Pokój Kombatanta

Sanit. Stefania Zofia Leszczyńska, po mężu Medrzakowa (1928-1980). Fot. z archiwum rodzinnego p. Haliny Woźniackiej-Stanisławskiej/materiały do Słownika Uczestników PW, Pokój Kombatanta

Nasz newsletter