Pseudonim:
"Stefa"
Data urodzenia:
1923-12-06
Data śmierci:
1944-09-15
Funkcja:
łączniczka - sanitariuszka
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 186 Miejsce: 21
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Stefan - Marianna
Wykształcenie:
Maturę uzyskała w czasie okupacji na tajnych kompletach. Członkini Organizacji Harcerek Chorągwi Warszawskiej.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Do konspiracji wprowadzona przez starszą siostrę "Oleńkę" (Aleksandra Grzeszczak, aresztowana i rozstrzelana przez Niemców w styczniu 1944). Weszła w skład 2. drużyny plutonu żeńskiego ("Oleńka") batalionu "Zośka" w Brygadzie Dywersyjnej "Broda 53" Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej. W okresie od czerwca do lipca 1944 r. brała udział w szkoleniu terenowym pod Wyszkowem (akcje "Par I" i "Par II).
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Radosław" - pułk "Broda 53" - batalion "Zośka" - 2. kompania "Rudy” - III pluton "Felek”
Szlak bojowy:
Wola - Kampinos - Żoliborz - kanały - Stare Miasto - ul. Bielańska-Senatorska - Ogród Saski - ul. Zielna ("przebicie") - Śródmieście - Górny Czerniaków. 11.08.1944 r. wraz z pięcioma żołnierzami plutonu ("Xiążę" - Andrzej Samsonowicz, "Słoń" - Jerzy Gawin, "Kieros" - Jerzy Rządkowski, "Leszczyc" - Tadeusz Sumiński, "Sęp" - Wojciech Markowski) i dwiema sanitariuszkami ("Irena" - Irena Kołodziejska, "Grażyna" - Grażyna Zasacka), została odcięta od batalionu, który pod ogniem niemieckim wycofywał się z Woli w kierunku Muranowa. Grupa ta w dniach następnych przedarła się do Kampinosu, stamtąd na Żoliborz. Po nieudanym ataku na Dworzec Gdański grupa przeszła kanałami na Stare Miasto i 24 sierpnia 1944 r. dołączyła do macierzystej kompanii. W nocy 30/31.08.1944 r. brała udział w akcji przebicia oddziałów staromiejskich do Śródmieścia. Była w jedynej grupie (ok. 60 osób), która jako jedyna przeszła przez Ogród Saski i ul. Królewską do pozycji polskich przy Zielnej.
Odznaczenia:
Krzyż Walecznych (dwukrotnie)
Miejsce śmierci:
Poległa na podwórzu domu ul. Wilanowskiej 1.
Miejsce pochówku :
Jej ciało w miejscu śmierci odnalazł 18 stycznia 1945 r. powracający do Warszawy sierż. pchor. "Świst" (Stanisław Sieradzki). W kwietniu 1945 r. została pochowana na Kwaterach Wojennych Batalionu "Zośka" na Wojskowych Powązkach - kwatera 20 A.
Źródła:
MPW-baza uczestników PW.
Stefania Grzeszczak Pseudonim: "Stefa" Zobacz grób
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Stefania Grzeszczak "Stefa" (1923-1944)

Stefania Grzeszczak "Stefa" (1923-1944)

Stefania Grzeszczak „Stefa” (na dole, pierwsza z prawej) z towarzyszkami. Fot. ze zbiorów AAN, Akta Lecha Gołębiowskiego, sygn. 678.

Stefania Grzeszczak „Stefa” (na dole, pierwsza z prawej) z towarzyszkami. Fot. ze zbiorów AAN, Akta Lecha Gołębiowskiego, sygn. 678.

Fot.  ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego - batalion "Zośka"

Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego - batalion "Zośka"

Fot. AR MPW

Fot. AR MPW

Nasz newsletter