Pseudonim:
"Soszka"
Data urodzenia:
1922-08-22
Data śmierci:
1944-10-18
Funkcja:
-
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 180 Miejsce: 61
Stopień:
starszy strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Władysław - Maria
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Marszałkowska 31
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Radosław" - pułk "Broda 53" - batalion "Zośka" - 3. kompania "Giewonta" - I pluton
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Według protokołu PCK zmarł 18.10.1944 (informacja pochodząca z kartki z butelki przy ciele Powstańca). Pochowany na terenie szpitala św. Stanisława. Według innej wersji został ujęty przez Niemców i rozstrzelany na Woli.
Miejsce pochówku:
Ekshumowany 18 kwietnia 1945 z terenu szpitala św. Stanisława na Woli i pochowany tam ponownie, po opatrzeniu ciała znaczkiem nr 2379. Ekshumacja wtórna z terenu szpitala św. Stanisława nastąpiła 20 stycznia 1947 roku - ciało wydano siostrze Krystynie Skibie, zamieszkałej w Gliwicach. Spoczął na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, kwatera A 20, rząd 2, grób 15.
Literatura:
"Księga pochowanych żołnierzy polskich poległych w II wojnie światowej - Żołnierze podziemnych formacji niepodległościowych"
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

st. strz. Stefan Skiba "Soszka" (1922-1944). Fot. Materiały do Słownika Uczestników Powstania Warszawskiego, zasób  Pokoju Kombatanta MPW

st. strz. Stefan Skiba "Soszka" (1922-1944). Fot. Materiały do Słownika Uczestników Powstania Warszawskiego, zasób Pokoju Kombatanta MPW

Fotografia wykonana w Warszawie w początku lat 40-tych.  Od lewej:  Halina Urbanek, żołnierz Armii Krajowej i Szarych Szeregów (widoczna jedynie w połowie), trzecia od lewej Irena Żmirek z domu Gordon ps. Marta. Pierwszy z prawej prawdopodobnie Stefan Skiba ps. Soszka, obok niego, druga od prawej idzie Kazimiera Litwińska z domu Gordon. Zdjęcie wykonane przy ul. Krakowskie Przedmieście . Fotografia ze zbiorów rodzinnych Lecha Gordona, źródło: https://www.facebook.com/zniczepatriotyczne, 2018 rok.

Fotografia wykonana w Warszawie w początku lat 40-tych. Od lewej: Halina Urbanek, żołnierz Armii Krajowej i Szarych Szeregów (widoczna jedynie w połowie), trzecia od lewej Irena Żmirek z domu Gordon ps. Marta. Pierwszy z prawej prawdopodobnie Stefan Skiba ps. Soszka, obok niego, druga od prawej idzie Kazimiera Litwińska z domu Gordon. Zdjęcie wykonane przy ul. Krakowskie Przedmieście . Fotografia ze zbiorów rodzinnych Lecha Gordona, źródło: https://www.facebook.com/zniczepatriotyczne, 2018 rok.

Polski Czerwony Krzyż - protokół z ekshumacji (1945)

Polski Czerwony Krzyż - protokół z ekshumacji (1945)

Polski Czerwony Krzyż - protokół z ekshumacji (1947)

Polski Czerwony Krzyż - protokół z ekshumacji (1947)

Nasz newsletter