Pseudonim:
"Stefaniak"
Data urodzenia:
1925-05-26
Data śmierci:
2014-05-24
Funkcja:
-
Stopień:
plutonowy podchorąży
Miejsce urodzenia:
Lwów
Imiona rodziców:
Stanisław z Woysławia, herbu Prawdzic - Wanda z Wydżgów herbu Jastrzębiec
Nazwisko konspiracyjne:
Jabłoński
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od stycznia 1941 r. - żołnierz Związku Walki Zbrojnej w oddziale DK-5 (Dywersyjny Konny) Obwodu 67 Hrubieszów w Inspektoracie Zamość, gdzie działał do dekonspiracji całej lokalnej struktury (przełom maja i czerwca 1943), po czym przeprowadził się do Warszawy. Od sierpnia tego roku żołnierz 3. kompanii VI zgrupowania AK "Golski".
Oddział:
Okręg Warszawski Armii Krajowej - I Obwód "Radwan” (Śródmieście) - Podobwód Śródmieście-Południe "Sławbor" - odcinek "Ratusz" - 3. batalion pancerny "Golski" - 3 kompania.
Szlak bojowy:
Śródmieście Południe
Odniesione rany:
Ranny w rękę (utrata palca), w nogę i pachwinę 1 sierpnia 1944 r. na terenie Szpitala Szkoły Pielęgniarek przy ul. Koszykowej. Po 6 tygodniach, 18 września, przebrany za sanitariusza uciekł z opanowanego przez Niemców szpitala i dołączył do macierzystego oddziału.
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka od 3.10.1944 r.- jeniec obozu w Ożarowie, następnie w Stalagu X B w Sandbostel.
Numer jeniecki:
222292
Losy po wonie:
Po wyzwoleniu zgłosił się do 1. Dywizji Pancernej gen. Maczka, przyjęty do 2. Pułku Artylerii Motorowej - zweryfikowany w stopniu plutonowego podchorążego. Aby zdać maturę przeniósł się do do 10. Pułku Strzelców, przy którym funkcjonowały polskie szkoły powszechne i średnie. W maju 1947 r., po demobilizacji powrócił do kraju. Podjął pracę jako kierowca ciężarówki w firmie zaopatrującej stolicę w żywność. W roku 1952 ukończył studia chemiczne na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1952 r. publikował artykuły w Młodym Techniku, gdzie redagował sekcję z opisami doświadczeń chemicznych, które można było wykonać bezpiecznie w domu. Popularyzator nauki, znany najbardziej z serii tekstów prasowych i książek popularnonaukowych dla chemików amatorów. Opublikował m.in.: "ABC klejów i klejenia" (1986; wyd. Nasza Księgarnia), "Amatorskie zdobienie szkła" (1987; razem z Aleksandrą Sękowską, wyd. Wydawnictwa Naukowo-Techniczne), "Chemia dla kolekcjonera amatora" (I wyd. 1989; razem z Aleksandrą Sękowską, wyd. Nasza Księgarnia), "Chemia na co dzień" (1982; wyd. Nasza Księgarnia), oraz serię "Chemia dla ciebie" (Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne). Od roku 1976 był współpracownikiem KSS KOR. Za działalność opozycyjną aresztowany w 1978 r. i zwolniony z pracy w Instytucie Mechaniki Precyzyjnej, do którego powrócił po sierpniu 1980 r. Na emeryturze od 1990. W roku 1997 uhonorowany przez Polskie Towarzystwo Chemiczne Medalem Jana Harabaszewskiego.
Odznaczenia:
Odznaczony Krzyżem Armii Krajowej, Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Krzyżem Partyzanckim, Medalem za Warszawę 1939-1945, Medalem Wojska oraz innymi odznaczeniami.
Miejsce pochówku:
Pochowany w Warszawie na Cmentarzu Ewangelicko-Reformowanym, przy ul. Żytniej 42.
Źródła:
Nekrolog w prasie, data emisji 31.05.2014
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter