Data urodzenia:
1921-09-21
Stopień:
starszy strzelec
Pseudonimy:
"Czarny", "Stefan"
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie „Radosław” - batalion „Miotła” - pluton Kazimierza Jackowskiego„Torpedy”, w którym najprawdopodobniej należał do drużyny Tadeusza Gołębiowskiego „Okroja”. W dniach 11-25 sierpnia 1944 pluton "Torpedy„ wszedł w skład kompanii por. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego ps. Motyl. Następnie prawdopodobnie Stefan Łukasik walczył w plutonie ”Igora„ lub plutonie H. Gawlikowskiego Sarmaka.
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto
Losy po Powstaniu:
Ciężko ranny na Starym Mieście w rejonie ul. Świętojerskiej, zabrany przez Niemców, przeszedł amputację nogi. Przez kolegów z oddziału uznany za poległego w rejonie reduty PWPW przy ul. Sanguszki 1 lub w kanałach, jego losy po 28.08.1944 nie były znane.
Losy po wojnie:
Początkowo zamieszkał na Śląsku, po "odwilży" zamieszkał w Łodzi. W okresie stalinizmu był przesłuchiwany i bity przez funkcjonariuszy UB podczas zatrzymań.
Miejsce pochówku:
Cmentarz na Mani w Łodzi pw. św. Antoniego znajdujący się przy ulicy Solec 11
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, Baza Ewidencyjna uczestników Powstania Warszawskiego, Archiwum Środowiska Batalionu AK "Miotła", archiwum rodzinne - informacje uzupełniające przekazał p. Sylwester Błoch, wnuk Powstańca.