Data urodzenia:
1930-09-18
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców :
Jan - Marianna z domu Chojnacka
Wykształcenie do 1944 roku:
Uczeń szkoły powszechnej
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Modrzejewskiej 1 m. 3
Oddział :
II Obwód "Żywiciel" (Żoliborz) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - ochotnik
Losy po Powstaniu :
Po kapitulacji Żoliborza wraz z rodziną wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną, docierając do miejscowości Końskie (ziemia radomsko-sandomierska), a nastęnie w okolicę Grójca.
Odznaczenia :
Warszawski Krzyż Powstańczy
Informacje dodatkowe:
W konspiracji nie brał udziału. Podczas Powstania Warszawskiego, między 24 a 27 sierpnia 1944 r. z narażeniem życia wydostał dwie ranne osoby spod ostrzału niemieckiego - kobietę i nieprzytomnego Powstańca, Janusza Kochańskiego. Ranni zostali trafieni na skarpie Placu Lelewela przy ul. Krechowieckiej na skutek niemieckiego ostrzału prowadzonego z kierunku Szkoły Gazowej przy ul. Gdańskiej 6. Stefan Kochanowski na własnych barkach przetransportował rannych do punktu sanitarnego. Po wojnie nie należał do żadnej organizacji kombatanckiej.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego - materiały do Słownika Uczestników PW/ MPW-teczka: ankieta zgłoszeniowa uczestnika Powstania Warszawskiego, kopia legitymacji oznaczeniowej WKP, oświadczenia świadków: Franciszek Szwajczewski (1986), Tadeusz Święcki "Buława" (1987), Letosław Piołun-Noyszewski "Wick", sanit. Hanna Sacharko z domu Gocławska, OPL (1927-2013). Prezentowane w biogramie fotografie pochodzą ze zbiorów rodzinnych p. Stefana Kochanowskiego.