Pseudonim:
"Czeczuga"
Data urodzenia:
1920-04-26
Data śmierci:
2006-02-00
Funkcja:
-
Stopień:
strzelec
Numer legitymacji AK:
80744
Miejsce urodzenia:
Radom
Imiona rodziców:
Bronisław - Józefa z domu Suermann
Wykształcenie do 1944 r. w tym wojskowe, okres okupacji niemieckiej:
Gimnazjum i liceum ukończył w rodzinnym Radomiu. W czasie wojny odbył kurs tajnej szkoły podchorążych piechoty w Radomiu, jednak na skutek aresztowań wśród wykładowców musiał wyjechać do Warszawy. W Warszawie studiował muzykę, jednocześnie działając w Armii Krajowej.
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa ul. Wilcza 61 m. 8
Oddział:
Armia Krajowa - batalion "Zaremba"-"Piorun" - 1. kompania "Ambrozja" - I pluton
Szlak bojowy:
Śródmieście Południe
Odniesione rany :
Ranny w ramię, po wyleczeniu powrócił do walki.
Rodzeństwo walczące w Powstaniu:
Jego siostra Anna ps. Biruta, była sanitariuszką w szpitalu polowym.
Warszawski Korpus Armii Krajowej (od 20.09.1944):
8. Dywizja Piechoty AK im. Romualda Traugutta - 21. pułk piechoty im. Dzieci Warszawy
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu 344 Lamsdorf (Łambinowice k. Opola), następnie osadzony w Stalagu XVIII XC Markt Pongau. Miejsca pobytu: Wolfsberg, Austria, Schwarz przy granicy szwajcarskiej.
Numer jeniecki:
105277
Losy po wyzwoleniu:
Po uwolnieniu w kwietniu 1945 roku zostaje skierowany do Szwajcarii, gdzie zastaje go zakończenie II wojny światowej. Na wieść, że władzę w Polsce przejmują komuniści ucieka do Francji do 2. Punktu Zbornego WP w Lille.
Losy po wojnie:
Po wyzwoleniu z niewoli pozostał na Zachodzie. Wyjechał do Belgii na kontynuowanie studiów muzycznych w Antwerpii, a następnie w Walencji w Hiszpanii. Ukończył Konserwatorium otrzymując I nagrodę w dziedzinie skrzypiec i muzyki kameralnej. Grał w wielu orkiestrach europejskich, w tym przez szereg lat w Liège jako skrzypek w miejscowej Operze Walońskiej (Opéra Royal de Wallonie). Wykładał w Szkole Muzycznej w Tongeren (fr. Tongres) w północno-wschodniej Belgii. Od 1976 roku należał do Koła Byłych Żołnierzy Armii Krajowej w Belgii oraz był członkiem Stowarzyszenia Polskich Kombatantów.
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Zmarł w Liège w lutym 2006 r.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, Baza ewidencyjna uczestników Powstania Warszawskiego, Teczki personalne uczestników Powstania Warszawskiego: Borowski Stefan "Czeczuga", wspomnienie pośmiertne - Koło Byłych Żołnierzy AK w Belgii, autor Inka Pierre-Skrzyńska, tekst opublikowany w kwartalniku polonijnym "Wolne Słowo Organizacji Polskich w Belgii" nr 70, rok XVIII, kwiecień 2006.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter