Data urodzenia:
1913-01-14
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Udział w wojnie obronnej 1939 r.:
We wrześniu 1939 r. zgłosiła się na ochotnika do służby wojskowej w szpitalu polowym Nr 5, z którym dostała się do Szepietowki, a stamtąd, drogą wymiany, została przez wojska niemieckie przetransportowana do Radomia. Zwolniona, wróciła do Warszawy.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Pod koniec 1941 r. wstąpiła do POZ w Szpitalu Ujazdowskim i tam, pod kierownictwem Wandy Sajewicz, ps. „Józefa” pracowała jako łączniczka kolporterka, roznosząc rozkazy; jesienią 1943 r. została wcielona do AK i przydzielona do Batalionu im. W. Łukasińskiego - kompanii „Troki”; w tej kompanii ukończyła kurs instruktorek sanitarnych. Przeszkoliła 4 patrole (dla wszystkich przygotowała torby sanitarne i wyposażyła je w środki opatrunkowe).
Przydział : Okręg Warszawski Armii Krajowej - I Obwód "Radwan” (Śródmieście) - 4. Rejon - XII zgrupowanie im. Łukasińskiego (batalion "Łukasiński") - 178. kompania "Troki"
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa "Północ" - zgrupowanie "Sienkiewicz", następnie odcinek "Kuba" - "Sosna" - batalion "Łukasiński" - 1. kompania "Troki"
Szlak bojowy:
Stare Miasto - kanały - Śródmieście Północ
Losy po Powstaniu:
7.10.1944 r. po stwierdzeniu przez lekarzy gruźlicy kości, wyszła wraz z ludnością cywilną do Pruszkowa, a następnie została wywiezioną do Miechowa. Do Warszawy powróciła w maju 1945 roku.
Miejsce śmierci:
Warszawa
Informacje dodatkowe:
Komendantka patroli sanitarnych. Na godzinę „W” stawiła się na ul. Długą 29 (Hotel Polski); niosła pomoc rannym, dyżurując pod barykadami Banku Polskiego i na „Ryglu”; 15 sierpnia została ranna i przebywała w kilku szpitalach aż do upadku Starówki; 31.08.1944 r. przeszła wraz z wojskiem kanałami do Śródmieścia; w Śródmieściu była leczona aż do kapitulacji.
Publikacje:
Bożena Urbanek: "Pielęgniarki i sanitariuszki w Powstaniu Warszawskim w 1944r." Warszawa 1988