Data urodzenia:
1911-03-20
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Aleksander - Małgorzata z domu Olszewska
Udział w kampanii wrześniowej:
Uczestniczył w obronie Warszawy we wrześniu 1939 r.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od 1941 roku - ZWZ-AK. Brał udział w szeregu akcji m. in. w lipcu 1944 r. na Woli w akcji "Sztandar Bratniaka"
Adres przed Powstaniem:
Włochy k. Warszawy, ul. Łuczek 8 m. 5
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa "Północ" - zgrupowanie "Kuba"-"Sosna" (?)
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto - Śródmieście
Losy po Powstaniu:
Pojmany przez Niemców, wywieziony w dn. 14 września 1944 r. do obozu koncentracyjnego w Auschwitz.
Miejsce pochówku:
Cmentarz we Włochach
Uwagi:
Według oświadczenia Jana Kretowicza ps. "Lis" z 1964 roku w czasie okupacji Wróblewski był uczestnikiem akcji odbicia sztandaru Bratniaka (także: "Tygodnik Stolica" z 20.09.1964, artykuł "Wspomnienia warszawskie - sztandar Bratniaka"). Z informacji przekazanych przez syna i wnuka Stanisław Wróblewski brał udział w walkach najprawdopodobniej na Woli, Starym Mieście i w Śródmieściu, możliwy przydział - Batalion "Chrobry I", Batalion "Parasol" [patrz: oświadczenia świadków dla ZBoWiD]. Po wojnie pracował krótko w Milicji Obywatelskiej, z której został zwolniony za przynależność do AK i głoszenie poglądów antyustrojowych (dane: archiwum rodzinne).
Źródła:
MPW-teczka: kopie dokumentacji z zasobu UdsKiOR przekazane przez syna, fot. z okresu Powstania Warszawskiego: MPW-zbiory - MPW-IN/1406 (uwaga! identyfikacja dokonana wyłącznie przez rodzinę). Pozostałe zdjęcia zostały udostępnione przez Pawła Wróblewskiego.