Pseudonim:
"Stasiak"
Data urodzenia:
1914-02-01
Data śmierci:
2013-06-24
Funkcja:
-
Stopień:
podporucznik
Miejsce urodzenia:
Brwinów
Imiona rodziców:
Wacław - Zofia z domu Schuch
Młodość i działalność do 1939 r. :
Był synem Zofii z domu Schuch i Wacława Wernera, fizyka, nauczyciela gimnazjalnego, wykładowcy Politechniki Warszawskiej, akcjonariusza Towarzystwa Akcyjnego Fabryk Metalowych pod firmą "Norblin, Bracia Buch i T.Werner". W dzieciństwie mieszkał przy ul. Chłodnej w Warszawie, a ok. 1933 przeprowadził się z rodziną do Brwinowa, gdzie mieszkał do końca życia. Absolwent warszawskiego gimnazjum im. Batorego w Warszawie. Był podharcmistrzem 23. WDH "Pomarańczarnia".
Wykształcenie do 1944 r.:
Przed wojną studiował na Wydziale Mechanicznym Politechniki Warszawskiej, odbywając praktyki zawodowe w rodzinnej fabryce Norblina. Studia ukończył już podczas okupacji niemieckiej.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Komenda Główna Armii Krajowej - Oddział III (Operacyjno-Szkoleniowy) - Wydział Lotnictwa "Bociany" - Baza Lotnicza "Łużyce"
Oddział:
II Obwód "Żywiciel" (Żoliborz) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - pluton ochrony sztabu 200
Szlak bojowy:
Żoliborz
Losy po Powstaniu:
Wyszedł z miasta z ludnością cywilną.
Losy po wojnie:
Po wojnie pracował jako konstruktor odlewni m.in. w poznańskich zakładach Cegielskiego i warszawskich zakładach "Prodlew". Popularyzator fizyki, publicysta, autor audycji radiowych, działacz społeczny, wieloletni wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Brwinowa oraz Honorowy Obywatel Gminy Brwinów.
Odznaczenia:
Krzyż Partyzancki, Krzyż Armii Krajowej, Warszawski Krzyż Powstańczy
Rodzina walcząca w Powstaniu Warszawskim:
Jego narzeczoną była Marta Jurowska ps. Przyjaciel (1926-2012) z żoliborskiego 228. plutonu II obwodu „Żywiciel” - ślub wzięli w 1946 roku. Marta Jurowska Wernerowa była z wykształcenia chemikiem, pracowała w Polskim Radiu i Wydawnictwie Naukowo-Technicznego, była autorką wielu książek popularnonaukowych z zakresu chemii.
Miejsce pochówku:
Cmentarz Ewangelicko-Reformowany w Warszawie przy ul. Żytniej 42, Sektor S, rząd 3, grób 5
Archiwum Historii Mówionej:
Stanisław Adolf Werner Pseudonim: "Stasiak", "Stasiek" Zobacz grób
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów