Pseudonim:
"Wicek", "Staw"
Data urodzenia:
1908-04-27
Miejsce urodzenia:
Olkusz
Imiona rodziców:
Michał - Maria
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Ratuszowa 7/9 m. 74
Oddział:
Armia Krajowa - batalion "Kiliński" - 2. kompania "Szare Szeregi" - ochotnik. Od 17 sierpnia zgrupowanie "Hal" - kompania szturmowa
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ. Brał udział w szturmie i zdobywaniu budynku PAST-y przy ul. Zielnej, w obronie gmachu przy ul. Królewskiej 16, w walkach na odcinku ul. Grzybowskiej.
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu 344 Lamsdorf (Łambinowice k. Opola), następnie osadzony w Stalagu IX C Bad Sulza. Pracował przymusowo na terenie Turyngii, skierowany do obozu pracy w mieście Waltershausen. Wyzwolony w kwietniu 1945 r. przez wojska amerykańskie.
Losy po wyzwoleniu :
Po wyzwoleniu przebywał w obozach przejściowych w Eisenach i Northeim. W listopadzie 1945 r. został repatriowany do Polski, drogą przez Szczecin powrócił do Warszawy.
Miejsce śmierci:
Warszawa
Relacja:
Fragmenty życiorysu napisanego w latach 50-tych, pozostającego w zbiorach rodzinnych:
„W dniu 1 sierpnia 1944 r. w chwili wybuchu Powstania znalazłem się w centrum Warszawy. Na Krakowskim Przedmieściu schroniłem się w domu przy nr 3. W dniu 5 sierpnia wyprowadzony zostałem wraz z grupą ludzi przez Niemców na ul. Świętokrzyską jako osłona przed czołgami. W czasie wymiany strzałów przedostałem się na stronę powstańców do gmachu Poczty Głównej przy byłym Placu Napoleona. Zostałem wciągnięty do pomocniczego oddziału powstańczego Armii Krajowej. Początkowo wyznaczono mnie do służby wartowniczej, potem brałem udział w akcjach walki m.in. brałem udział w zdobywaniu gmachu centrali telefonicznej "Cedergren" przy ul. Zielnej *oraz w wypadzie przy Ogrodzie Saskim. Przy końcu Powstania byłem na placówce przy ul. Grzybowskiej w obronie terenów firmy browaru "Haberbusch"
[Haberbusch i Schiele - przyp. red.]
* budynki Zielna 37 i 39, należące do szwedzkiego Towarzystwa Akcyjnego Telefonów "Cedergren", od 1922 przejęte przez Polską Akcyjną Spółkę Telefoniczną - przyp. red. Według informacji przekazanych przez p. Zofię Mordwiłko z domu Wcisło, wspomniana przez Stanisława obecność w centrum miasta 1.08.1944 nie była przypadkowa. Jak napisała p. Zofia: "przybycie na godzinę 17:00 dnia 1 sierpnia na Krakowskie Przedmieście było świadome i celowe, wychodząc z domu przy ul. Ratuszowej pożegnał się z synem Włodzimierzem. Stanisław Wcisło miał się spotkać z przyrodnim bratem Edmundem Millerem, który w stopniu porucznika dowodził powstańczym oddziałem zgrupowanym na ówczesnym Placu Napoleona przy Poczcie Głównej. Pojmanie Stanisława przeszkodziło w dotarciu do oddziału brata Edmunda, stało się to dopiero możliwe kiedy pędzony przed niemieckim czołgiem na barykadę na rogu Nowego Światu i Świętokrzyskiej upadł na ziemię wraz z innymi zakładnikami, po oddaniu strzałów przez załogę czołgu (przewrócony impetem wybuchu), po podniesieniu się z upadku uciekł na Plac Napoleona."
Źródła:
MPW-baza uczestników PW. PCK - kartoteka (na karcie poszukiwań adnotacja - patrz Woislo Stanisław). MPW-kontakt