Stanisław Edmund Skarbiński

Pseudonim:
"Nowy"
Data urodzenia:
1923-10-11
Data śmierci:
1997-03-30
Funkcja:
-
Stopień:
strzelec z cenzusem
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Władysław - Maria z domu Legeżyńska
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od 1943 roku : ZWZ- Armia Krajowa. Odbył przeszkolenie wojskowe (m.in. w lokalach konspiracyjnych przy ul. Idzikowskiego - lokal R.G.O.), a wiosną 1944 r.- w lesie Kabackim. Na zakończenie szkolenia otrzymał przydział do jednostki AK w Rembertowie. Przydział w lipcu 1944 r.: VII Obwód "Obroża" (powiat warszawski) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 3 Rejon "Dęby" (Rembertów) - 2. kompania - pluton 756
Miejsce koncentracji na godzinę "W":
W chwili wybuchu Powstania Warszawskiego nie dotarł na miejsce koncentracji macierzystego oddziału, w związku z tym włączył się w działania na Mokotowie. Zameldował się u por. Szwarca, dowódcy Kompanii B3 pułku Baszta w zdobytej szkole przy ul. Woronicza (było to miejsce postoju dowództwa położone najbliżej jego zamieszkania na Mokotowie.) Został wówczas podporządkowany szefowi Kompanii sierż. Józefowi Wudarczykowi ps. „War”.
Oddział:
Komenda Główna Armii Krajowej - pułk "Baszta" - batalion "Bałtyk" - kompania B-3. Do jego zadań należało m. in. prowadzenie kancelarii i zaszyfrowanej ewidencję Kompanii [aż do dnia kapitulacji, tj. 27 września 1944 r.] Brał również udział w akcjach bojowych Kompanii, m.in. w rejonie Klasztoru SS Nazaretanek przy ul. Czerniakowskiej.
Szlak bojowy:
Mokotów
Rodzeństwo walczące w Powstaniu Warszawskim:
W Powstaniu brał udział jego brat Adam ps. "Ryś"
Odniesione rany:
W czasie ewakuacji szpitala SS Elżbietanek został lekko ranny w głowę.
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - po kapitulacji, poprzez Pruszków i Skierniewice, został wywieziony do obozu jenieckiego Stalag X B w Sandbostel, nr jeniecki 221670. Do kwietnia 1945 r. znajdował się w podobozie na terenie Hamburga. 8 maja 1945r. został wyzwolony przez wojska angielskie we wsi Grossenaspe (półwysep Szlezwig-Holstein).
Losy po wojnie:
Z wykształcenia mgr ekonomii, z zamiłowania śpiewak – chórzysta i społecznik. Członek i wieloletni Prezes Chóru Cecyliańskiego przy Bazylice O.O. Franciszkanów w Krakowie. Autor wydanych drukiem historii Chóru Cecylińskiego w Krakowie 1923-1973 oraz biografii Bernardino Rizziego, założyciela Chóru. Dokumentalista i animator polskiego ruchu śpiewaczego. Sekretarz Generalny Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Warszawie. Członek Zakonu Bibliofilskiego i Kapituły Orderu Białego Kruka. Członek Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich.
Miejsce śmierci:
Kraków
Miejsce pochówku:
Kraków
Informacje dodatkowe:
Urodzony we Lwowie, prawnuk Prezydenta Miasta Lwowa Michała Michalskiego. Brat Marii ze Skarbińskich Zawilińskiej i Adama Skarbińskiego.
Źródła:
MPW-baza uczestników PW. Archiwum rodzinne - nota biograficzna - strona rodzinna www.pochodzimyzelwowa.pl/stanislaw-skarbinski-2/
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter