Data urodzenia:
1915-04-12
Miejsce urodzenia:
Olszewnica Stara
Imiona rodziców:
Tomasz - Franciszka z domu Gronek
Przebieg służby wojskowej:
W 1937 został powołany do służby czynnej w 32 Pułku Piechoty stacjonującym w Modlinie. W trakcie kampanii wrześniowej brał udział w walkach z Niemcami w obronie Modlina jako dowódca drużyny granatników (32 pp), zaś po kapitulacji Twierdzy dostał się do niewoli niemieckiej, z której został zwolniony już 15 października 1939.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Od wiosny 1940 związany był ze środowiskiem syndykalistycznym, które utworzyło później Związek Syndykalistów Polskich. W ramach tego środowiska był członkiem oddziału sabotażowo-szturmowego działającego w okolicach Legionowa i na warszawskiej Pradze. Po akcji scaleniowej służył w Armii Krajowej w ramach Obwodu VII AK „Obroża”. W 1942 ukończył konspiracyjną szkołę podoficerską w Chotomowie. Przydział przed Powstaniem: VII Obwód "Obroża" (powiat warszawski) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 1 Rejon "Brzozów" (Legionowo)
Oddział:
VII Obwód "Obroża" (powiat warszawski) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 1 Rejon "Brzozów" (Legionowo)
Odznaczenia i awanse:
W 2013 mianowany na stopień majora Wojska Polskiego w stanie spoczynku, w 2017 awansowany na stopień podpułkownika WP, 30 lipca 2021 r. na stopień pułkownika. Odznaczony Krzyżem Walecznych (1939) oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Źródła:
Gazeta Powiatowa, artykuł: Zmarł płk Stanisław Sierawski, żołnierz Armii Krajowej, Powstaniec Warszawski i Honorowy Obywatel Gminy Jabłonna (https://gazetapowiatowa.pl/wiadomosci/jablonna/zmarl-plk-stanislaw-sierawski-zolnierz-armii-krajowej-powstaniec-warszawski-honorowy-obywatel-gminy-jablonna/)