Data urodzenia:
1915-11-16
Stopień:
podporucznik rezerwy łączności
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Stanisław - Aniela z domu Dembowska
Wykształcenie:
Absolwent Liceum im. Stefana Batorego - matura w 1935 r. Po ukończeniu Szkoły Podchorążych Łączności w Zegrzu (1935-36) rozpoczął studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej przerwane wybuchem wojny.
Udział w wojnie obronnej 1939:
Zmobilizowany we wrześniu 1939 r., walczył jako plutonowy podchorąży (dyplom oficerski miał odebrać 11 listopada) w 5. Dywizji Piechoty, uczestniczył w obronie twierdzy modlińskiej, a od 13 września - Warszawy. Po kapitulacji stolicy rozpuścił żołnierzy i powrócił do domu przy ul. Polnej.
Udział w konspiracji 1939-1944:
VI Obwód (Praga) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - kompania łączności - pluton łączności 609 - dowódca plutonu
Oddział:
VI Obwód (Praga) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - kompania łączności - pluton łączności 609 - dowódca plutonu
, następnie Komenda Główna Armii Krajowej - pułk "Baszta" - przydział nieznany.
Szlak bojowy:
Praga - przeprawa przez Wisłę (20.08.1944) - Mokotów - kanały - Śródmieście Południe. Jako dowódca 609 plutonu łączności na Pradze dostał zadanie nawiązania łączności przez rzekę między ulicami Solec na Górnym Czerniakowie i Kryniczną na Saskiej Kępie, co okazało się niewykonalne; następnie został mianowany przez Komendanta Obwodu Praskiego oficerem łącznikowym z pułkiem "Baszta" na Mokotowie (w którego kompanii B-3 walczył kapral podchorąży "Włodek", czyli brat Kazik Sierakowski). W tym celu przeprawiał się kilkakrotnie (raz wpław, m. in. z grupą ochotników ze swego plutonu i rejonu grochowskiego (10 powstańców). Od ppłk. "Daniela" dostał 24 sierpnia przydział do kompanii łączności "Baszty" z zadaniem zorganizowania III plutonu (37 żołnierzy podzielonych na 3 drużyny). Wtedy też (26 sierpnia) nastąpiło spotkanie braci, którzy nie widzieli się od miesiąca. Kazik zginął następnego dnia. "Stefan" brał udział w walkach na Czerniakowie i Mokotowie. Dwukrotnie lekko raniony. Kanałami po 13 godzinnej przeszedł do Śródmieścia. Po wyjściu udał się na ul. Kruczą.
Losy po Powstaniu:
Po kapitulacji Powstania przeszedł przez obozy: Bergen-Belsen, Gross-Born, Sandbostel i Lubeck-Schwartau
Losy po wojnie:
Po uwolnieniu przez wojska brytyjskie znalazł się w Belgii, gdzie ukończył studia (dyplom inż.elektryka w 1946 na "polskiej politechnice" w Liege). Żona z dwójka dzieci pozostała w Polsce ale przedostała się do męża przez tzw. zieloną granicę. Początkowo pracował w laboratoriom Bell Telephone Mfg. (Antwerpia 1946-50), po czym uzyskał kontrakt w Kongo Belgijskim, gdzie pracował jako szef sekcji działu telekomunikacji w Costermansville (1951-60) i jako doradca rządu Katangi i Konga (1951-63), następnie był inżynierem w departamencie kooperacji Międzynarodowej Unii Telekomunikacyjnej w Genewie (1964-66) i ekspertem Międzynarodowej Unii Telekomunikacyjnej (1966-74) w Etiopii i Zjednoczonej Republice Kamerunu. Po powrocie do Belgii zmieszał w Waterloo. Pracował w kilku firmach branży elektronicznej. Jedną reprezentował w Polsce.