Data urodzenia:
1918-01-31
Stopień:
kapral podchorąży
Miejsce urodzenia:
Jakuszowice pow. Pińczów
Imiona rodziców:
Kazimierz - Anna z domu Adamczyk
Wykształcenie:
W 1937 roku rozpoczął studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej.
Przebieg służby wojskowej:
W latach 1938-1939 żołnierz Legii Akademickiej przy 36 pp w Warszawie.Latem 1939 roku odbył 6-tygodniowe ćwiczenia wojskowe na poligonie w okolicy Grodna
Wrzesień 1939:
Wybuch wojny 1.09.1939 r. zastał go w Jakuszowicach u rodziców. Po zbliżeniu się frontu wraz z grupą kolegów wyruszył na wschód bezskutecznie starając się o przydział do wojska. Po miesięcznej wędrówce powrócił do Jakuszowic. Po powrocie podjął pracę urzędnika przy odbiorze kontyngentów i po zorientowaniu się w mechanizmach obiegu dokumentacji zaczął je fałszować.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Od jesieni 1939 do grudnia 1941zaangażowany w organizowanie siatki konspiracyjnej "Racławic" i kolportażu prasy podziemnej w Polskiej Organizacji Zbrojnej (POZ) w powiecie pińczowskim. Po dekonspiracji, jaka nastąpiła w najbliższym otoczeniu "Kobuza", zagrożony aresztowaniem przez Niemców w czerwcu 1942 r. udał się do Warszawy. Zamieszkał u brata przy ul. Mickiewicza 34/36 m. 74 i podjął pracę jako agent ubezpieczeniowy w PZUW. Jednocześnie został łącznikiem Józefa Krassowskiego przy KG POZ w Warszawie. Wiosną 1943 nawiązał kontakt z konspiracyjnym batalionem zorganizowanym na terenie Sadyby i Wilanowa przez por. Jerzego Dąbrowskiego. Grupa została wówczas włączona w szeregi AK jako III kompania bat. "Chrobry". Stanisław Pietras objął funkcję szefa prasy i informacji w 3 kompanii batalionu "Chrobry" oraz był organizatorem i dowódcą wydzielonej grupy do zadań specjalnych. W grudniu 1943 r. ukończył w stopniu kaprala pchor. szkołę podchorążych piechoty AK (Komendantem klasy był mjr Gustaw Billewicz "Sosna", a instruktorem por. Tadeusz Kajetański ps. "Edward Czarnocki". W grupie szkoleniowej znaleźli się : Reginald Lewicki, Zbigniew Rusinowicz, Wawrzyniec Walter, Marian Cypel). Przydział przed Powstaniem:
Okręg Warszawski Armii Krajowej - I Obwód "Radwan" (Śródmieście) - XI zgrupowanie im. Chrobrego (batalion "Chrobry") - 3. kompania - pluton 1116 - dowódca.
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa "Północ" - odcinek "Kuba"-"Sosna" - batalion "Chrobry I" - 3. kompania - pluton 1116 - dowódca
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto - kanały - Śródmieście Północ. Brał m.in udział w zdobywaniu Nordwache przy ulicy Chłodnej, róg Żelaznej oraz odbiciu magazynów na Stawkach
Odniesione rany:
Dwukrotnie ranny - po raz pierwszy od wybuchu granatu w nocy z 23 na 24 sierpnia, podczas niemieckiego kontrataku na Pasaż Simonsa od strony budynku Arsenału i ul. Wyjazd. Ponownie ranny (w głowę, prawą rękę i nogi) 29.08.1944 r. Umieszczony w szpitalu przy ul. Długiej. Ewakuowany kanałami do Śródmieścia znalazł się w szpitalu na Powiślu. Po kilkudniowej rekonwalescencji powrócił do batalionu i brał udział w walkach w Śródmieściu (rejon Brackiej róg Al. Jerozolimskich, vis a vis BGK)
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu 344 Lamsdorf. W III dekadzie stycznia 1945 r. skierowany na zachód w ramach pieszej ewakuacji obozu. Po 3 miesiącach uwolniony przez patrol z 3 Armii gen. Pattona ( Nadrenia - Hammelburgen.) Po wyzwoleniu znalazł się w Polskim Obozie Wojskowym w Langwasser koło Norymbergi. Jako jeden z pierwszych zdecydował się na powrót do kraju.
Odznaczenia:
Krzyż Walecznych
Miejsce śmierci:
Warszawa.
Miejsce pochówku:
Warszawa, Cmentarz Północny, kw. E-XII-1-16
Źródła:
Dokumentacja Stanisława Pietrasa - archiwum rodzinne.