Stanisław Wacław Paraszewski

Pseudonim:
"Skała"
Data urodzenia:
1906-09-27
Data śmierci:
1961-04-08
Funkcja:
kapelan
Stopień:
kapitan
Miejsce urodzenia:
Tuszyn
Oddział:
Uczestnik Powstania Warszawskiego - brak informacji na temat przydziału.
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - Od 13 października 1944 r. leczony w szpitalu jeńców AK w Zeithain, zaś 13 kwietnia 1945 r. przeniesiony został do Stalagu IV-B Muhlberg.
Numer jeniecki:
299895
Miejsce śmierci:
Blackburn (Wielka Brytania)
Miejsce pochówku:
Cmentarz St. Joseph's, Sekcja "J", 525 Moston Ln, Moston, Manchester M40 9QL, Wielka Brytania
Informacje dodatkowe:
Ks. Stanisław Paraszewski urodził się 27 września 1906 r. w Tuszynie. 19 lipca 1931 r. otrzymał święcenia kapłańskie z rąk ks. biskupa Wincentego Tymienieckiego i rozpoczął pracę na placówkach duszpasterskich w różnych miejscowościach Polski. Od 1937 r. był wikariuszem w kościele pw. Św. Podwyższenia Krzyża w Widawie, a od 1938 r. wikariuszem parafii pw. Opieki Świętego Józefa, Świętej Marii Magdaleny i Aniołów Stróżów oraz prefektem szkół powszechnych w Milejowie. W 1939 r. przeniósł się do Piotrkowa, gdzie został wikariuszem kościoła farnego św. Jakuba. Jednocześnie z dniem 1 stycznia tegoż roku mianowano go kapelanem rezerwy w duchowieństwie wojskowym wyznania rzymsko-katolickiego. Zgodnie z Dekretem Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego z 18 lipca 1922 r. kapelan odpowiadał w wojsku stopniowi kapitana. W czasie II wojny światowej związał się z Narodową Organizacją Wojskową, gdzie przyjął pseudonim „Skała”. Wszedł w skład komendy powiatowej NOW w Piotrkowie i odpowiadał za propagandę oraz prawdopodobnie był kapelanem organizacji. Dostarczał również systematycznie środków finansowych na działalność NOW w Piotrkowie i organizował zbiórki na jej funkcjonowanie. Współpracował w tym zakresie z ks. Julianem Dratwą. Ks. Paraszewski został wkrótce aresztowany przez Gestapo. Po zwolnieniu pracował ponownie w podziemiu ofiarnie i z narażeniem się na niebezpieczeństwo, skutkiem czego aresztowany został powtórnie. Po ponownym zwolnieniu wyjechał do Warszawy i ukrywał się pod zmienionym nazwiskiem. Aktywnie uczestniczył w Powstaniu Warszawskim w szeregach Armii Krajowej jako kapelan i był ranny, następnie przeszedł niewolę niemiecką. Od 13 października 1944 r. leczony był w szpitalu jeńców AK w Zeithain, zaś 13 kwietnia 1945 r. przeniesiony został do Stalagu IV-B Muhlberg. Tam otrzymał nr jeniecki 299895. Po zakończeniu II wojny światowej wyjechał do II Korpusu gen. Władysława Andersa we Włoszech, gdzie został kapelanem kolejno w kilku jednostkach. Potem przeniósł się do Anglii, gdzie pracował jako duszpasterz w Blackshaw Moor, Wynnstay Park Ruabon, Long Marston, Marlborough Farm Camp i Blackburn, wreszcie w Preston, Accrington i Hazzlemere Park. W tych ostatnich placówkach rozwinął energiczną działalność, uczestniczył w tworzeniu Polskiego Funduszu Dobroczynności oraz zakupił i urządził Polski Dom Parafialny w Blackburn. Założył również i opiekował się chórem kościelnym. Zmarł nagle na serce 8 kwietnia 1961 r. w Blackburn.
Stanisław Wacław Paraszewski Pseudonim: "Skała" Zobacz grób
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Ks. kapelan Stanisław Paraszewski. Fot. udostępnione przez Roberta Rudnickiego

Ks. kapelan Stanisław Paraszewski. Fot. udostępnione przez Roberta Rudnickiego

Nasz newsletter