Data urodzenia:
1918-11-10
Nazwisko konspiracyjne:
Kazimierz Zawadzki
Miejsce urodzenia:
Młodzawy koło Skarżyska-Kamiennej
Imiona rodziców:
Wawrzyniec - Maria z domu Błaszczyk
Wykształcenie do 1939 r. :
Ukończył szkołę powszechną w Bzinie i Liceum Ogólnokształcące im. A. Witkowskiego w Skarżysku-Kamiennej. W 1937 roku rozpoczął studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej. Przerwała je wojna. Do września 1939 roku ukończył dwa lata studiów.
Udział w kampanii wrześniowej 1939 r. :
We wrześniu 1939 walczył jako ochotnik w oddziale płk. Stefana Hanki-Kuleszy w bitwie pod Kamionką Strumiłową i w lasach pod Rawą Ruską.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Po powrocie w rodzinne strony, w październiku 1939 wstąpił do konspiracyjnej organizacji wojskowej „Orzeł Biały”. Był podkomendnym o. Teodora Filipa, gwardiana klasztoru franciszkanów w Skarżysku-Kamiennej, bezpośrednio podległego kpt. Ludwikowi Milke. W 1941 roku został członkiem organizacji wojskowej „Polska Niepodległa”. Ukończył szkołę podchorążych AK w obwodzie „Morwa” w Skarżysku-Kamiennej. Następnie został przydzielony do oddziału Kedywu Okręgu Radomsko-Kieleckiego AK. Intensywny okres tej służby został przerwany falą aresztowań w Skarżysku i poszukiwaniami przez gestapo, wskutek czego Stanisław Michnowski wyjechał do Warszawy, gdzie ukrywał się pod nazwiskiem Kazimierz Zawadzki.
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Ursus, ul. Mickiewicza 10
Miejsce koncentracji na godzinę "W":
Ursus
Oddział :
VII Obwód „Obroża” (powiat warszawski) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 6 Rejon „Helenów” (Pruszków) - 3 batalion pod dowództwem mjr. Władysława Wrotniaka „Dotrzeba”, „Domir” - 10. kompania „Kordian„ pod dowództwem kpt. Mariana Krawczyka ”Janosa" (1897-1979).
Szlak bojowy :
Lasy Sękocińskie
Losy po wojnie:
Po wojnie wznowił studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej. Po ich ukończeniu w 1950 roku, w wyniku nacisków partyjnych, został zwolniony ze stanowiska asystenta na uczelni. Otrzymał pracę w Obserwatorium Geofizycznym w Świdrze (przejętym później przez Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk). W 1972 roku uzyskał doktorat, w 1984 roku docenturę. W IG PAN kierował Pracownią Elektryczności Atmosfery aż do przejścia na emeryturę w 1990 roku. Był autorem ponad 120 publikacji naukowych i 3 monografii.
Miejsce pochówku:
Cmentarz Wojskowy na Powązkach - Kwatera Żołnierzy Polski Walczącej D18.
Informacje dodatkowe:
Od 1939 roku był członkiem Sodalicji Mariańskiej.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego - materiały do Słownika Uczestników PW, Pokój Kombatanta, MPW-ankieta, materiały udostępnione przez p. Stanisława Michnowskiego "Mariana" oraz jego córkę Marię Michnowską - Okulski podczas wizyty w MPW. Fot. ze zbiorów rodzinnych. Informacja o śmierci - nekrolog prasowy, Gazeta Wyborcza, 10.08.2023.