Data urodzenia:
1901-06-27
Stopień:
porucznik rezerwy kawalerii
Miejsce urodzenia:
Brzostowica Wielka, powiat Grodno
Wykształcenie i przebieg służby wojskowej:
Uczył się w gimnazjach w Mitawie, Wilnie i Mińsku, dokąd w latach 1915-1918 ewakuowała się jego rodzina (w 1916 r. stracił ojca). W 1917 roku wstąpił jako ochotnik do oddziału wywiadowczego w Mińsku (Pierwszy Korpus Wschodni). W lipcu 1918 roku powrócił do Brzostowicy. Kontynuował naukę w Białymstoku, gdzie w listopadzie 1918 roku uczestniczył w rozbrajaniu Niemców. W 1919 r. wstąpił do Korpusu Kadetów w Modlinie, a w 1920 r. zgłosił się ochotniczo do 10 Pułku Ułanów Litewskich, w którym odbył kampanię bolszewicką. W 1921 r. został zwolniony z wojska i zdał maturę wojenną. Odbył studia na Akademii Rolniczej w Bydgoszczy i Cieszynie (inżynier agronom). Studiował także ekonomię na Uniwersytecie Poznańskim. W 1926 r. otrzymał stopień podporucznika rezerwy oraz przydział do 10 Pułku Ułanów, a od 1933 r. do 1. Pułku Ułanów Krechowieckich. W tym samym roku otrzymał stopień porucznika.
Działalność w latach 30-tych:
W 1925 roku ożenił się z Marią Puzynianką, z którą miał dwóch synów: Józefa i Andrzeja. Do wojny w 1939 r. mieszkał w Brzostowicy, gdzie zajmował się majątkiem. Dzięki umiejętnie prowadzonej gospodarce, Brzostowica zniszczona i zdewastowana w latach 1915-1920 osiągnęła pełny rozkwit ekonomiczny. Niedługo przed wybuchem wojny rozpoczęto budowę gorzelni, kolejnej, po mleczarni, inwestycji.
Kampania wrześniowa:
Zmobilizowany 24 sierpnia 1939 roku, mianowany komendantem węzła kolejowego w Lidzie, skąd 18 września 1939 r. ratując się przed wkraczającą Armią Czerwoną skierował się na Litwę. Internowany przebywał kolejno w obozach Kołatowo, Wiłkowyszki, Kalwaria. Zwolniony w maju 1940 r.
Okres okupacji:
Zwolniony w maju 1940 roku nielegalnie przekroczył granicę Generalnego Gubernatorstwa i połączył się z przebywającą w Warszawie rodziną. Rozpoczął pracę w Polskim Czerwonym Krzyżu. W latach 1943-1944 podnajmował ladę w sklepie przy ul. Narbutta 45, gdzie handlował materiałami piśmiennymi, galanterią i sztuczną biżuterią. Brał czynny udział w pracy konspiracyjnej AK. Działał pod pseudonimami "Puziak", "Adam", "Hak", "Inżynier" Awansowany w 1943 r. do stopnia rotmistrza. Niestety niewiele zachowało się informacji na temat jego podziemnej działalności. Latem 1943 r. przebywał w warszawskim Szpitalu Dzieciątka Jezus przy ul. Chałubińskiego, gdzie został wyratowany z poważnego zapalenia płuc. Na wypadek wybuchu Powstania Warszawskiego wyznaczony został na zastępcę komendanta (bądź k-da) dworca Warszawa Główna. W ostatniej jednak chwili otrzymał rozkaz pozostania w miejscu zamieszkania i przez pierwsze dwa tygodnie Powstania był komendantem wojskowym kilku domów przy Placu Grzybowskim (zgrupowanie Chrobry II)
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa pl. Grzybowski 14 m.5
Oddział:
Okręg Warszawski Armii Krajowej - Oddział IV (Kwatermistrzowski) - magazyn. Oficer gospodarczy w I Baonie Transportowym. 8 września 1944 r. skierowany na Czerniaków, uczestniczył w walkach i obronie tego rejonu.
Dzielnica:
Śródmieście Północ - Górny Czerniaków
Odniesione rany:
Ranny 22 września 1944 r. - wzięty do niewoli niemieckiej w domu przy ul. Wilanowskiej 5
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - przebywał w jenieckich obozach przejściowych w Teresinie i Skierniewicach, następnie wywieziony do Stalagu X B Sandbostel i Oflagu X-C w Lubece. Wyzwolony 2 maja 1945 roku przez wojska alianckie.
Losy po wojnie:
Po krótkim pobycie w 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka służył w 2 Korpusie gen. Władysława Andersa we Włoszech, gdzie przebywał do demobilizacji w 1946 roku. Z Włoch trafia do Anglii. W 1949 roku opuszcza Anglię, że względów klimatyczno- zdrowotnych. Zamieszkuje na południu Francji. W 1954 roku zostaje przyjęty do domu opieki dla nieuleczalnie chorych i inwalidów w Grasse. Do kraju już nie powrócił.
Rodzina walcząca w Powstaniu Warszawskim:
Młodszy syn
Andrzej (rocznik 1929) był łącznikiem w Śródmieściu, starszy Józef Kossakowski (rocznik 1926) również brał udział w Powstaniu Warszawskim. Po powstaniu dostał się do partyzantki, został zamordowany przez "armię wyzwoleńczą”
Miejsce śmierci:
Cannes. Pochowany na miejscowym cmentarzu.
Odznaczenia:
Krzyż Walecznych, Srebrny Krzyż Zasługi, Medal za Wojnę 1918-1920", Krzyż Armii Krajowej, Medal Wojska.
Nazwisko rodowe:
Korwin - Kossakowski
Źródła:
Archiwum rodzinne, MPW