Pseudonim:
"Paw"
Data urodzenia:
1919-09-12
Data śmierci:
2019-10-13
Funkcja:
drukarz
Stopień:
starszy strzelec
Miejsce urodzenia:
Kobyla Łąka - powiat Włocławek
Imiona rodziców:
Józef - Józefa
Pseudonimy:
"Jacek", "Paw"
Udział w konspiracji 1939-1944:
Komenda Główna Armii Krajowej - pułk "Baszta" - batalion "Bałtyk" - kompania B-2
Oddział:
Komenda Główna Armii Krajowej - Oddział VI BiP (Biuro Informacji i Propagandy) - oddział osłony WZW (Wojskowych Zakładów Wydawniczych) - drukarnia WZW.
Dzielnica:
Śródmieście Północ. Odcięty od swojej macierzystej jednostki przedwczesnym wybuchem walk, 1.08.1944 jako ochotnik dołączył w Śródmieściu do oddziału osłony WZW, do którego przyjął go por. "Steba" (Stefan Berent). W drukarni na ul. Szpitalnej 12 (dawna Drukarnia Polska), gdzie podczas okupacji pracował jako maszynista przystąpił do pracy dla Oddziału VI KG AK. W nocy z 1 na 2 sierpnia wydrukował pierwsze odezwy do ludności cywilnej i żołnierzy Armii Krajowej. W kolejnych dniach usiłował przejść do oddziału liniowego, aby walczyć z bronią w ręku. Jednak jego prośbę rozpatrzono negatywnie i pozostał w drukarni na ul. Szpitalnej. Po kilkunastu dniach, gdy na Szpitalnej znacznie spadło ciśnienie gazu, w Drukarni Technicznej przy ul. Czackiego brał udział w druku linotypowym ("Biuletyn Informacyjny", "Rzeczpospolita", "Robotnik"). We wrześniu, po upadku Elektrowni na Powiślu rozpoczął pracę na maszynie dociskowej o napędzie ręcznym. Po 3-dniowym pobycie w drukarni p. Niedolistka na ul. Koszykowej przeszedł ponownie do Śródmieścia Północ, gdzie na ul. Widok zajmował się ręcznym drukiem dodatku do "Biuletynu" - "Wiadomości Powstańczych", prasy codziennej przeznaczonej dla północnej części Śródmieścia. Tam też drukował kolejne rozporządzenia, ulotki, rozkazy oraz powstańcze legitymacje AK. Ostatni numer "Wiadomości Powstańczych" wydrukował 3 października 1944 r. - dzień po przerwaniu działań wojennych w Warszawie. Następnego dnia wyszedł do niewoli.
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu X B Sandbostel, następnie w obozie pracy Hamburg-Groß Borstel
Numer jeniecki:
222815
Odznaczenia:
Medal Wojska, Krzyż Armii Krajowej, Warszawski Krzyż Powstańczy.
Losy po wojnie:
Po wyzwoleniu przebywał w obozach wojskowych na terenie Niemiec: Szwezing w Szlezwik-Holsztynie, Rantum, Löwenberg na wyspie Sylt, następnie w Eckenferde i Wntorfie. Przydzielony do referatu Kulturalno-Oświatowego jako szef drukarni. Drukował pismo "Wiadomości Codzienne", tygodnik "Powrót" oraz materiały dla polskich szkół w Niemczech. Wiosną 1947 r. powrócił do Warszawy, w sierpniu odnalazł siostrę mieszkającą we Wrocławiu i tam się przeprowadził. Podjął pracę we wrocławskich drukarniach państwowych jako maszynista, następnie awansowany ma kierownika działu maszyn drukarskich, głównego mechanika i inspektora kontroli technicznej. W 1963 r. wyemigrował do USA. Od 1965 r. członek Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Bostonie - Placówka 37. W Stowarzyszeniu pełnił różne funkcje: Vice-Komendanta, członka Komisji Rewizyjnej, Adiutanta Protokołowego i członka Pocztu Sztandarowego. Oddelegowany przez Placówkę na Światowy Zjazd Kombatantów i obchody 50-Rocznicy Powstania Warszawskiego, oraz odsłonięcie Pomnika Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej w Warszawie. Odznaczony przez Zarząd Główny SWAP wieloma odznaczeniami organizacyjnymi.
Miejsce śmierci :
Boston
Źródła:
Baza uczestników Powstania Warszawskiego, MPW-kontakt: zdjęcie udostępnione przez p. Ludwika Juliusza Zakrzewskiego (2009 r.). Informacja o śmierci przekazana przez p. Ludwika Zakrzewskiego oraz autorów strony Nie Zapomnij O Nas, Powstańcach Warszawskich
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Stanisław Konarski "Paw". Zdjęcie udostępnione przez p. Ludwika Juliusza Zakrzewskiego (2009 r.)

Stanisław Konarski "Paw". Zdjęcie udostępnione przez p. Ludwika Juliusza Zakrzewskiego (2009 r.)

Nasz newsletter