Data urodzenia:
1919-02-18
Miejsce urodzenia:
Przęsławice (gmina Brochów, powiat sochaczewski)
Imiona rodziców:
Bolesław - Marianna z domu Sikora
Wykształcenie:
Uczeń szkoły powszechnej w Wyszogrodzie, następnie Sejmikowego Gimnazjum Koedukacyjnego im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Armia Krajowa - Obszar Warszawski - Podokręg Zachodni "Hajduki" - Obwód "Skowronek" (Sochaczew)
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa "Kampinos" - batalion mjr. "Korwina”
Losy po wojnie:
W 1947 roku zdał maturę w Państwowym Liceum Spółdzielczym w Gdańsku. Pracował kolejno w Państwowych Torach Wyścigów Konnych w Warszawie, Rzemieślniczej Spółdzielni Zaopatrzenia i Zbytu w Sochaczewie, Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Sochaczewie, Powiatowym Inspektoracie Wodnych Melioracji w Sochaczewie, Urzędzie Powiatowym w Sochaczewie, Powiatowym Zarządzie Gospodarki Wodnej i Melioracji w Sochaczewie, Wojewódzkim Zarządzie Inwestycji Rolniczych w Skierniewicach. Od 27 lutego 1979 roku na emeryturze.
W 1973 roku wraz z Henrykiem Zaczkowskim opracował „Kronikę walk i męczeństwa na terenie powiatu sochaczewskiego w latach 1939-1945” znajdującą się w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie. W 1991 roku wraz z Henrykiem Zaczkowskim opublikował książkę „Armia Krajowa na ziemi sochaczewskiej”. Honorowy Obywatel Miasta Sochaczewa
Miejsce śmierci:
Sochaczew
Miejsce pochówku:
Pochowany został 11 lutego 2014 roku na cmentarzu parafii św. Wawrzyńca przy ulicy Traugutta w Sochaczewie.
Informacje dodatkowe:
Był słuchaczem kursów konspiracyjnych Szkoły Podchorążych Piechoty w Sochaczewie. Został tam przeszkolony i awansowany do stopnia kaprala podchorążego. Jako członek Armii Krajowej brał udział w wielu akcjach umieszczania napisów na budynkach i chodnikach np. Oktober (kryptonim akcji skierowanej przeciwko okupantowi, poprzez nękanie go metodami psychologicznymi; akcja trwała przez wrzesień i październik 1942 roku). Latem 1942 roku brał udział w akcji zniszczenia maszyn w mleczarni w Sochaczewie. Podjął się także współpracy przy przeprowadzeniu w sierpniu 1943 roku wyroku śmierci na niemieckim komendancie żandarmerii w Młodzieszynie Dehringu, wyróżniającym się szczególnym okrucieństwie wobec ludności polskiej.
Na mocy wyroku podziemnego sądu AK 26 maja 1943 roku wykonał w Sochaczewie wyrok śmierci na zdrajcy i kreislandwircie, czyli kierowniku Wydziału Gospodarki w Urzędzie Powiatowym w Sochaczewie Hermannie Albercie Vorbichlerze, znanym w powiecie z stosowania niespotykanego do tej pory terroru w stosunku do ludności polskiej. (Vorbichler przed 1939 roku był kapitanem Wojska Polskiego, który przeszedł na stronę niemiecką.) W maju 1943 roku Janicki na ochotnika brał udział w próbach likwidacji bezwzględnego starosty sochaczewskiego dr Hansa Scheu. Na mocy wyroku podziemnego sądu AK w Rozlazłowie 6 sierpnia 1943 roku wykonał wyrok śmierci na przodowniku granatowej policji i jednocześnie agencie gestapo Stanisławie Ordonie.
Publikacje:
Bogusław Kwiatkowski, Dzieje Sochaczewa, t. VI, część 2. Okupacja 1939–1945, Sochaczew 2014, s. 440–441