Data urodzenia:
1920-11-24
Stopień:
kapral podchorąży
Nazwisko konspiracyjne:
Kowalski
Miejsce urodzenia:
Kalisz
Imiona rodziców:
Teodor - Matylda
Wykształcenie do 1939 r.:
Absolwent Gimnazjum im. Adama Asnyka (1937) i Liceum im. Tadeusza Kościuszki w Kaliszu.
Przebieg służby wojskowej:
W sierpniu 1939 r. rozpoczął służbę wojskową w Szkole Podchorążych Sanitarnych Zawodowych w Warszawie.
Udział w wojnie obronnej 1939:
We wrześniu 1939 r. sanitariusz w 104. szpitalu polowym.
Oddział:
Armia Krajowa - I Obwód "Radwan" - Grupa Bojowa "Krybar" - pluton łączności, następnie Podobwód "Sławbor" (Śródmieście-Południe) - odcinek wschodni "Bogumił" - pluton łączności
Szlak bojowy:
Powiśle - Śródmieście Południe
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu IV B Zeithain.
Losy po wojnie:
Do kraju powrócił w 1945 roku.
Absolwent Akademii Medycznej we Wrocławiu (dyplom 1950 r.) Profesor doktor habilitowany nauk medycznych, otolaryngolog, doktor Honoris Causa Akademii Medycznej w Dreźnie, w latach 1972-1978 rektor Akademii Medycznej we Wrocławiu. Autor licznych opracowań i wynalazków, podręczników akademickich, książek i artykułów wspomnieniowych. Awansowany do stopnia podpułkownika WP.
Odznaczenia:
Krzyż Virtuti Militari V klasy
Informacje dodatkowe:
Uciekł z transportu sowieckiego, a następnie z niemieckiego. Od stycznia 1940 r. pracował jako drwal w Osinach i był organizatorem grupy ZWZ „Osiniacy”. Od sierpnia 1940 r. do marca 1944 r. pracował w różnych firmach budowlanych w Kaliskiem jako pisarz. W marcu 1944 r. uciekł do Warszawy przed aresztowaniem przez gestapo. W powstaniu brał udział jako łącznościowiec. Wraz z drużyną budował linię telefoniczną ze Śródmieścia na Mokotów kanałam, pod pozycjami niemieckimi. Po kapitulacji zgłosił się do szefa sanitarnego AK płk. dr. Leona Strehla i został szefem sekretariatu Polskiego Szpitala Wojskowego w Zeithain (szpital jeniecki Stalag IVB Zeithain – Saksonia). Po wyzwoleniu przez Armię Czerwoną szpital został oddziałem polskim „Gospitala Leontiewa”. W sierpniu 1945 r. wrócił ze szpitalem do kraju, do Torunia.
źródła:
Relacja z Zeithain, zbiory MPW , sygn. P/4754
Publikacje:
"Pamiętniki Towarzystwa Lekarskiego Warszawskiego – Powstanie Warszawskie i medycyna", wydanie II, Warszawa 2003 r.