Data urodzenia:
1893-05-01
Stopień:
podporucznik rezerwy kawalerii
Numer legitymacji AK:
2856
Miejsce urodzenia:
majątek Bukowa - powiat Piotrków Trybunalski
Imiona rodziców:
Marian - Maria z Ziółkowskich
Działalność do 1939 r.:
Używał tylko swojego drugiego imienia - Stefan. Maturę uzyskał w gimnazjum polskim w Łodzi. Dział w podziemiu niepodległościowym w szeregach PPS, a następnie w POW. Ciężka choroba uniemożliwia mu wstąpienie do Legionów Polskich. W 1917 r. zapisuje się na Wydział Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. W następnym roku przerywa studia i na ochotnika zgłasza się do służby w 7. Pułku Ułanów Lubelskich. W styczniu 1919 r. zostaje odkomenderowany do kancelarii Naczelnika Państwa. W 1920 idzie znów na front, bierze udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Po zakończeniu działań wojennych, wraca na Uniwersytet celem dokończenia studiów. Kończy Szkołę Podchorążych Rezerwy Kawalerii i jako podporucznik rezerwy przydzielony zostaje do 1. Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego. Następnie powraca do Kancelarii Naczelnika Państwa, by w 1923 roku przejść do Kancelarii Cywilnej Prezydenta Rzeczypospolitej, gdzie z czasem dochodzi do stanowiska Kierownika Referatu.
Udział w wojnie obronnej 1939:
We wrześniu 1939 r. pozostaje przy Prezydencie RP Ignacym Mościckim do chwili przekroczenia granicy rumuńskiej, gdy otrzymuje pozwolenie pozostania w kraju. Włożywszy mundur przyłącza się do walczących jeszcze oddziałów. Po zakończeniu kampanii wrześniowej unika niewoli i powraca do Warszawy.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Od marca 1940 działa w konspiracji w ZWZ / AK oraz w organizacji piłsudczyków "Konwent". We wrześniu 1943 zostaje przydzielony do WSOP (Wojskowa Służba Ochrony Powstania) w II Obwodzie (Żoliborz) Okręgu Warszawskiego AK jako zastępca dowódcy kompanii. 18 maja 1944 aresztowany przez Gestapo i więziony na Pawiaku, przechodzi przesłuchania w Alei Szucha. Zwolniony 29 lipca 1944 - na trzy dni przed Powstaniem.
Oddział:
Powstanie zastaje go bez przydziału w Śródmieściu, gdzie przyłącza się ochotniczo do oddziału AK na ul. Poznańskiej, a następnie działa w kwatermistrzostwie I Obwodu "Radwan" (Śródmieście) Okręgu Warszawskiego AK
Rodzina walcząca w Powstaniu Warszawskim:
Losy po Powstaniu:
Po kapitulacji idzie do niewoli przechodząc przez obozy Stalag XI-B Fallingbostel, Bergen, Oflag II D Gross-Born, Stalag X-B Sandbostel i Oflag X-C Lübeck
Losy po wojnie:
Po wyzwoleniu pozostaje w Niemczech do 1947 r., aby następnie powrócić do kraju.
Odznaczenia:
Krzyż Niepodległości, Order Polonia Restituta, Krzyż Walecznych, Złoty Krzyż Zasługi, Srebrny Krzyż Zasługi, Krzyż Armii Krajowej (Nr 3720), Odznaka Pamiątkowa Armii Krajowej (Londyn 9.09.1946 - nr 1101)
Miejsce śmierci:
Warszawa - pochowany na Powązkach