Stanisław Findeisen ps. „Olszyna” (1924-1944). Fot. ze zbiorów prywatnych brata, Władysława Findeisena, ujęcie tożsame w Muzeum Powstania Warszawskiego - batalion „Zośka" oraz P/8717
Kapral pchor. "Stach" - Stanisław Roman Findeisen. Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. P/8649/16
Od lewej: kpr. pchor. „Stach” - Stanisław Findeisen, kpr. pchor. „Korab” - Antoni Piątkowski (awansowany na ppor, został d-cą plut 343), instruktor ppor „Lot”- Edward Redel i kpr pchor. „Mik" Miroslaw Mikulski”. Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. P/8649/16
List Stanisława Findeisena z partyzantki - akcja Par. II - Puszcza Biała. Skan udostępniony ze zbiorów rodzinnych przez p. Władysława Findeisena, pseud."Władek", rodzonego brata Stanisława.
Legitymacja Stanisława Findeisena „Olszyny” z Brody 53 - Zośki. Dokument wystawiony przez Komendę Okręgu Armii Krajowej dnia 15.08.1944 r. Na dokumencie widoczny podpis kpt. Jana Kajusa Andrzejewskiego, dowódcy pułku oraz odcisk palca wskazującego "Olszyny". Skan udostępniony ze zbiorów rodzinnych przez p. Władysława Findeisena, pseud.„Władek”, rodzonego brata Stanisława.
Przepustka "Olszyny" z dnia 18.08.1944 roku, ważna tego samego dnia do godz. 20:00. Skan udostępniony ze zbiorów rodzinnych przez p. Władysława Findeisena, pseud."Władek", rodzonego brata Stanisława.
List z Harcerskiej Poczty Polowej wysłany przez Stanisława do rodziców na ul. Wilczą 44. Adresatem na kopercie jest ojciec, inż. S. Findeisen (1873-1970). Skan udostępniony ze zbiorów rodzinnych przez p. Władysława Findeisena, pseud."Władek", rodzonego brata Stanisława.
List do rodziców, z Harcerskiej Poczty Polowej napisany w trakcie Powstania przez Stanisława. "Kochani Rodzice, jestem prawie cały (lekko ranny w nogę). Jestem u pp. Białobrzeskich na Hipotecznej. Czuję się dobrze. Martwię się o Was i o Wszystkich bardzo i zawsze jestem myślą przy Was. Czy nie było wiadomości od Władka? Czy wszystko w porządku? Myślę, że już niedługo wszyscy się zobaczymy. Całuję Was. Staś." Skan udostępniony ze zbiorów rodzinnych przez p. Władysława Findeisena, pseud."Władek", rodzonego brata Stanisława.
"27. VIII [1944] Kochani Rodzice! Pisałem już dwa listy, czy doszły? Jestem już zdrów i w swoim oddziale. Czuję się dobrze. W tej chwili mamy odpoczynek i siedzę na kwaterze. Myślą jestem zawsze przy Was i przy Władku. Czy była od niego wiadomość? Krzyś jest lekko ranny. Miałem o nim wiadomość od Jurka Rybki. Janusz, Bronek i Władek Rybka są ranni, leżą jeszcze w szpitalu. Jak się trzymacie? Miałem wiadomości, że w Śródmieściu spokój (myślę, że względny). Co robi [nieczytelne – Tomek?]. Jak zdrowie Stryja? Bardzo, bardzo chciałbym się już z Wami wszystkimi zobaczyć i może już niedługo to nastąpi a wtedy …" List z Harcerskiej Poczty Polowej napisany przez Stanisława na trzy dni przed śmiercią - 27 sierpnia 1944 (poległ 30.08). Skan udostępniony ze zbiorów rodzinnych przez p. Władysława Findeisena, pseud."Władek", rodzonego brata Stanisława.
"...będziemy mieli sobie dużo do opowiadania. Zbyszek Białobrzeski też jest ranny. Z kolegów spotkałem jeszcze Jurka [nieczytelne]. Mikołajczyk leży chory w Laskach. Czy Mamusia ma jakiś kontakt z Jadzią? Ciekawy jestem co u Niej słychać. Jak Wujostwo Karczewscy? W ogóle napiszcie mi jak najwięcej o sobie i wszystkich członkach rodziny, jak też i o znajomych. Jak dajecie sobie radę z żywnością, czy siedzicie w schronie czy w mieszkaniu? Kiedy mamy odpoczynek dostajemy kolejno przepustki „na miasto”, niestety nie mogę do Was dotrzeć ze względu na front. Całuję Was tymczasem mocno, Wasz kochający syn Staś. " List z Harcerskiej Poczty Polowej napisany przez Stanisława na trzy dni przed śmiercią - 27 sierpnia 1944 r. Skan udostępniony ze zbiorów rodzinnych przez p. Władysława Findeisena, pseud."Władek", rodzonego brata Stanisława.
Kopia listu od rodziców, który Stanisław miał przy sobie w chwili śmierci. Skan udostępniony ze zbiorów rodzinnych przez p. Władysława Findeisena, pseud."Władek", rodzonego brata Stanisława.
Pismo Kierownik Biura Informacji Poslkiego Czerwonego Krzyża do matki Stanisława, Alicji Findeisen, informujące o ekshumacji kpr. pchor. Stanisława Findeisena ps. Olszyna przeprowadzonej 30.04.1945 roku z terenu tunelu samochodowego Zakładów „Polski Fiat" (adres podany w piśmie - ul. Sapieżyńska 1), na teren Ogrodu Krasińskich, numer znaczka grobowego 2050. Skan udostępniony ze zbiorów rodzinnych przez p. Władysława Findeisena, pseud.”Władek„, rodzonego brata Stanisława.
Lista ekshumacyjna ze zbiorów Archiwum Państwowego w Warszawie. Dokument datowany na 25 stycznia 1946. Miejsce śmierci - garaż "Fiata" oraz błędna data zgonu - 29.08.1944. Na liście podany także błędny rok urodzenia - 1922.
Lista ekshumacyjna ze zbiorów Archiwum Państwowego w Warszawie - lista osób ekshumowanych między 19 a 24 maja 1947 roku, w pozycji 222 (numer aktu) Stanisław Roman Findeisen, data ekshumacji - 20.05.1947, podana data zgonu - 30.08.1944, data urodzenia: 7 X 1924.
Fotografia powojenna autorstwa Tadeusza Bukowskiego ps. "Bończa" Trzech chłopców porządkujących (ozdabiających kwiatami?) grób poległych harcerzy na terenie południowej hali zakładów Polskiego Fiata przy ul. Sapieżyńskiej 6. W tle najprawdopodobniej ruiny oficyn na posesji Zakroczymska 7 i Zakroczymska 5. Na grobie krzyż z założonym uszkodzonym hełmem, poniżej tablica z napisem: "W dniu 30 sierpnia 1944 roku w tym miejscu zginęli śmiercią żołnierza harcerze z batalionu "Zośka" Zawrat [Tadeusz Muller] 19 lat Mucha [Stefan Wiśniewski] 19 lat Plon [Zbigniew Wojciechowski] 20 lat Olszyna [Stanisław Findeisen] 20 lat Cześć ich pamięci". Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. MPW-IN/12471
Trzech chłopców przy grobie poległych harcerzy na terenie południowej hali zakładów Polskiego Fiata przy ul. Sapieżyńskiej 6. W tle najprawdopodobniej ruiny oficyn na posesji Zakroczymska 7 i Zakroczymska 5. Na grobie krzyż z założonym uszkodzonym hełmem (trzymanym przez chłopca), poniżej tablica z napisem: "W dniu 30 sierpnia 1944 roku w tym miejscu zginęli śmiercią żołnierza harcerze z batalionu "Zośka" Zawrat [Tadeusz Muller] 19 lat Mucha [Stefan Wiśniewski] 19 lat Plon [Zbigniew Wojciechowski] 20 lat Olszyna [Stanisław Findeisen] 20 lat Cześć ich pamięci". Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. MPW-IN/12472
Fotografia powojenna. Grób poległych harcerzy na terenie południowej hali zakładów Polskiego Fiata przy ul. Sapieżyńskiej 6. W tle najprawdopodobniej ruiny oficyny na posesji Zakroczymska 5. Na grobie krzyż z założonym uszkodzonym hełmem, poniżej tablica z napisem: "W dniu 30 sierpnia 1944 roku w tym miejscu zginęli śmiercią żołnierza harcerze z batalionu "Zośka" Zawrat [Tadeusz Muller] 19 lat Mucha [Stefan Wiśniewski] 19 lat Plon [Zbigniew Wojciechowski] 20 lat Olszyna [Stanisław Findeisen] 20 lat Cześć ich pamięci". Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. MPW-IN/12473
Zaświadczenie z Komisji Likwidacyjnej Stanisława Findeisena - Olszyny. Podpisano - por. Henryk Kozłowski [„Kmita”], por. Jan Rodowicz [„Anoda"], płk. Jan Mauzrkiewicz ”Radosław", przewodniczący Komisji Likwidacyjnej b. AK, Obszar Centralny. Skan udostępniony ze zbiorów rodzinnych przez p. Władysława Findeisena, pseud.”Władek„, rodzonego brata Stanisława.
Nekrolog zamieszczony przez rodziców poległego Stanisława oraz przez jego brata w prasie w roku 1947. Skan udostępniony ze zbiorów rodzinnych przez p. Władysława Findeisena, pseud."Władek", rodzonego brata Stanisława.
Powązki Wojskowe - kwatera poległych żołnierzy Batalionu "Zośka". Fot. Wikipedia/domena publiczna