Pseudonim:
"Chrzan"
Data urodzenia:
1889-11-03
Data śmierci:
1956-01-15
Funkcja:
-
Stopień:
podporucznik
Miejsce urodzenia:
Sucha
Imiona rodziców :
Julian - Elżbieta z Gomółków
Wykształcenie :
Szkołę ludową oraz 2. c.k. Gimnazjum ukończył w Nowym Sączu (patent dojrzałości - 1909). Następnie rozpoczął studia w Seminarium Duchownym w Tarnowie, jednak po dwóch latach porzucił je i przeniósł się na Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Jagiellońskiego na kierunek filologia klasyczna.
Przebieg służby wojskowej :
W lipcu 1914 r. zgłosił się do Związku Strzeleckiego w Nowym Sączu, a następnie został przydzielony do 4. batalionu 13. kompanii 2. Pułku Piechoty Legionów Polskich. We wrześniu 1914 r. mianowany kapralem. W 1915 r. przydzielony do Kompanii Sztabowej, a następnie do 8. kompanii 4. Pułku Piechoty Legionów. W czerwcu 1915 r. awansowany na sierżanta. Następnie w 16. Pułku Piechoty Armii Austriackiej, zwolniony z wojska na podstawie badań lekarskich pod koniec sierpnia 1918 r. Za udział w wojnie trzykrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych oraz Krzyżem i Medalem Niepodległości, awansowany także na podporucznika rezerwy.
Działalność do 1939 roku:
Kształcił w w 1. i 2. Gimnazjum w Nowym Sączu. Był także instruktorem harcerskim, a w latach 1921-1924 pełnił funkcję komendanta Męskiego Hufca Harcerzy w Nowym Sączu. Podczas obozu harcerskiego w Przysietnicy w 1919 r. skomponował muzykę i napisał tekst hymnu „O Panie Boże Ojcze Nasz”, słynnej „Modlitwy Harcerskiej'. W 1932 r. został Naczelnikiem Wydziału Szkół Powszechnych w Ministerstwie Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. Został także członkiem 16. Warszawskiej Drużyny Harcerskiej im. Zawiszy Czarnego. W 1936 r., podczas uroczystości 25-lecia Drużyny, tworzy ”Hymn Szesnastki„, jest także kompozytorem pieśni: ”Defilada„ (sł. Jerzy Braun), ”Nasze pieśni„ (sł. Bronisława Szczepańcówna) oraz ”Po całej Polsce„ (sł. Bronisława Szczepańcówna).
Okres okupacji niemieckiej i udział w konspiracji 1939 -1944:
W czasie wojny był dyrektorem Szkoły Powszechnej nr 98 w Warszawie oraz kierownikiem tajnych kompletów Gimnazjum i Liceum im. Stanisława Staszica. W konspiracji w 7. kompanii motorowej "Iskra" Batalionu "Kiliński" AK - uczestnik 2. kursu motorowego w 1943 r.
Oddział:
Armia Krajowa - batalion "Kiliński" - 7. kompania motorowa "Iskra"
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ
Losy po Powstaniu:
Po upadku Powstania przedostał się do Krakowa, gdzie po zakończeniu wojny podjął pracę jako nauczyciel w IV Gimnazjum i Liceum im. Jana Sobieskiego.
Miejsce śmierci:
Kraków
Miejsce pochówku:
Cmentarz Rakowicki w Krakowie
Informacje dodatkowe - losy rodziny :
Urodzony 3 listopada 1889 w Suchej, był synem Juliana Jakuba Bugajskiego, strażnika kolejowego oraz Elżbiety z Gomółków Bugajskiej, wychowanki i guwernantki u hrabiny Konstancji Stadnickiej i hrabiny Olimpii Stadnickiej na dworze w Białej Niżnej. Żoną Stanisława Bugajskiego była harcmistrzyni i działaczka społeczna Maria z Wusatowskich Bugajska, a dziećmi: Jan Bugajski, podharcmistrz, student Politechniki Warszawskiej, instruktor tajnych kursów zastępowych, więzień Pawiaka, rozstrzelany 16 lipca 1943 r. oraz Stanisław Bugajski, aktor, reżyser, dyrektor teatrów.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza uczestników PW, Fot. udostępniona przez p. Jakuba Domoradzkiego
Stanisław Bugajski Pseudonim: "Chrzan" Zobacz grób
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

ppor. Stanisław Bugajski "Chrzan" (1889-1956). Fot. udostępniona przez p. Jakuba Domoradzkiego

ppor. Stanisław Bugajski "Chrzan" (1889-1956). Fot. udostępniona przez p. Jakuba Domoradzkiego

Nasz newsletter