Ryszard Edward Wojciechowski

Pseudonim:
"Rysiek"
Data urodzenia:
1931-05-18
Data śmierci:
1971-06-22
Funkcja:
łącznik
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Antoni - Leokadia z domu Jaworek
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Bagno 4
Oddział:
I Obwód "Radwan" (Śródmieście) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - batalion "Kiliński" - 6. kompania "Wawer", łącznik pod dowództwem por. Karola Pentza ps. Skała (1908-1944) - ochotnik, dołączył 1 sierpnia 1944 r.
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ - uczestnik zdobycia PAST-y
Odniesione rany:
Ciężko ranny 20 sierpnia 1944 roku podczas walk o gmach PAST-y przy Zielnej 37/39 - postrzał brzucha, tego samego dnia przyjęty na oddział dziecięcy szpitala przy ul. Śliskiej 51. W szpitalu odnalazł go ojciec, Antoni Wojciechowski.
Losy po Powstaniu:
Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną i dzięki pomocy ojca zbiegł z kolumny transportowej. Ukrywał się w powiecie grójeckim, gdzie zgłosił się do tamtejszych oddziałów AK.
Losy po wojnie:
Po wojnie rodzina Wojciechowskich zamieszkała w Bydgoszczy, gdzie Ryszard kontynuował naukę. Od 1946 roku należał do Związku Walki Młodych (ZWM), od 1949 roku pracował zawodowo. Od lat 60-tych pracował na stanowiskach kierowniczych w resortach gospodarczych, m. in. na stanowisku Kierownika Finansowego w Powszechnej Spółdzielni Spożywców w Rypinie. Był członkiem tamtejszego ZBoWiD-u.
Odznaczenia:
Krzyż Partyzancki, Złoty i Srebrny Krzyż Zasługi, Medal za Warszawę 1939-1945, Medal Zwycięstwa i Wolności (08.01.1948), Odznaka Grunwaldzka nr 213419 (03.01.1948).
Miejsce śmierci:
Rypin
Miejsce pochówku:
Pochowany został w Rypinie, skąd na początku lat 90-tych został przeniesiony na Cmentarz Katolicki Trójcy Świętej w Bydgoszczy ul. Lotników 2, do grobu rodzinnego, Pole 11, ganek A, miejsce 6.
Informacje dodatkowe - losy rodziny:
Inwalida wojenny, „Syn Pułku„. Według informacji przekazanej przez p. Jacka Wojciechowskiego, syna Ryszarda, również ojciec ”Ryśka„ - Antoni Wojciechowski, przedwojenny policjant, zm. w 1974 roku i pochowany w Gdyni, był żołnierzem Armii Krajowej (obecnie w ewidencji żołnierzy Powstania Warszawskiego w zasobie MPW nie figuruje). Matka Ryszarda - Leokadia Wojciechowska zmarła w Bydgoszczy w 1949 roku. Rodzeństwo: siostra Antonina Wojciechowska (rocznik 1929), brat Andrzej (rocznik 1941). Młodsze rodzeństwo zostało przed Powstaniem ewakuowane przez ojca poza Warszawę, celem ochrony, jednak nie dotyczyło to Ryszarda, który w tym czasie „przepadł”. Odnalazł się dopiero w II połowie sierpnia 1944 r. jako ranny ochotnik uczestniczący w walkach wokół PAST-y. O chłopcu pisała ówczesna prasa powstańcza. W rodzinie przechowano relację ustną mówiącą o okolicznościach zranienia ”Ryśka„ w dniu 20 sierpnia 1944 roku - otóż 20.08.1944 r. próbował wraz z koleżanką zawiesić polską flagę (w rejonie PAST-y), wówczas eksplodował pocisk artyleryjski i chłopiec został trafiony odłamkami w brzuch. Rannego przeniesiono do szpitala polowego na ul. Śliskiej, gdzie przeprowadzona została operacja usunięcia odłamku. Następnie leczony był w szpitaliku batalionowym / punkcie sanitarnym 6. kompanii (umieszczony pod kroplówką), aż do kapitulacji. Po wojnie i ogłoszeniu amnestii ujawnił swą przynależność do Armii Krajowej i udział w Powstaniu Warszawskim się, został uhonorowany „Medalem Zwycięstwa i Wolności” i Odznaką Grunwaldu. Według informacji przekazanych przez syna Powstańca, po dwóch tygodniach od uroczystego wręczenia w/w odznaczeń został aresztowany na 48 godzin przez bydgoskie UB i brutalnie przesłuchiwany, zwolniony otrzymał przymusowy nakaz pracy. Imię ojca ”Michał" podane w dokumentach powojennych USC był celowym zabiegiem po doświadczonych represjach i miało na celu utrudnienie identyfikacji, że ojciec Ryszarda Antoni służył przed wojną w Policji Państwowej II RP, a w czasie wojny był zaangażowany w działalność AK.
Źródła:
Polski Czerwony Krzyż - kartoteka, kopie wniosków odznaczeniowych za udział w Powstaniu Warszawskim z Archiwum Prezydenta RP w Warszawie (zaliczony okres służby od 1 VIII 1944 do 15 I 1945 - szeregowy), archiwum rodzinne p. Jacka Wojciechowskiego: fotografia z uroczystości wręczenia Ryszardowi Wojciechowskiemu medalu, fotografie z lat młodości.
Uwagi:
Być może posługiwał się również pseudonimem "Wróbelek" lub był tak nazywany przez starszych kolegów. Obecnie brak dokumentu potwierdzającego ten pseudonim.
Ryszard Edward Wojciechowski Pseudonim: "Rysiek" Zobacz grób
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Łącznik Ryszard Wojciechowski "Rysiek". Fot. ze zbiorów rodzinnych p. Jacka Wojciechowskiego

Łącznik Ryszard Wojciechowski "Rysiek". Fot. ze zbiorów rodzinnych p. Jacka Wojciechowskiego

Fot. ze zbiorów rodzinnych p. Jacka Wojciechowskiego

Fot. ze zbiorów rodzinnych p. Jacka Wojciechowskiego

W Bydgoszczy, marzec 1946 rok. Fot. ze zbiorów rodzinnych p. Jacka Wojciechowskiego

W Bydgoszczy, marzec 1946 rok. Fot. ze zbiorów rodzinnych p. Jacka Wojciechowskiego

Gdynia, sierpień 1946. Fot. ze zbiorów rodzinnych p. Jacka Wojciechowskiego

Gdynia, sierpień 1946. Fot. ze zbiorów rodzinnych p. Jacka Wojciechowskiego

Sopot, 1947 rok. Fot. ze zbiorów rodzinnych p. Jacka Wojciechowskiego

Sopot, 1947 rok. Fot. ze zbiorów rodzinnych p. Jacka Wojciechowskiego

Polski Czerwony Krzyż - kartoteka

Polski Czerwony Krzyż - kartoteka

Cmentarz Katolicki Trójcy Świętej w Bydgoszczy ul. Lotników 2 - obecne miejsce pochowania Ryszarda Wojciechowskiego. Fot. nadesłał p. Jacek Wojciechowski, syn Powstańca

Cmentarz Katolicki Trójcy Świętej w Bydgoszczy ul. Lotników 2 - obecne miejsce pochowania Ryszarda Wojciechowskiego. Fot. nadesłał p. Jacek Wojciechowski, syn Powstańca

Nasz newsletter