Data urodzenia:
1931-05-18
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Antoni - Leokadia z domu Jaworek
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Bagno 4
Oddział:
I Obwód "Radwan" (Śródmieście) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - batalion "Kiliński" - 6. kompania "Wawer", łącznik pod dowództwem por. Karola Pentza ps. Skała (1908-1944) - ochotnik, dołączył 1 sierpnia 1944 r.
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ - uczestnik zdobycia PAST-y
Odniesione rany:
Ciężko ranny 20 sierpnia 1944 roku podczas walk o gmach PAST-y przy Zielnej 37/39 - postrzał brzucha, tego samego dnia przyjęty na oddział dziecięcy szpitala przy ul. Śliskiej 51. W szpitalu odnalazł go ojciec, Antoni Wojciechowski.
Losy po Powstaniu:
Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną i dzięki pomocy ojca zbiegł z kolumny transportowej. Ukrywał się w powiecie grójeckim, gdzie zgłosił się do tamtejszych oddziałów AK.
Losy po wojnie:
Po wojnie rodzina Wojciechowskich zamieszkała w Bydgoszczy, gdzie Ryszard kontynuował naukę. Od 1946 roku należał do Związku Walki Młodych (ZWM), od 1949 roku pracował zawodowo. Od lat 60-tych pracował na stanowiskach kierowniczych w resortach gospodarczych, m. in. na stanowisku Kierownika Finansowego w Powszechnej Spółdzielni Spożywców w Rypinie. Był członkiem tamtejszego ZBoWiD-u.
Odznaczenia:
Krzyż Partyzancki, Złoty i Srebrny Krzyż Zasługi, Medal za Warszawę 1939-1945, Medal Zwycięstwa i Wolności (08.01.1948), Odznaka Grunwaldzka nr 213419 (03.01.1948).
Miejsce pochówku:
Pochowany został w Rypinie, skąd na początku lat 90-tych został przeniesiony na Cmentarz Katolicki Trójcy Świętej w Bydgoszczy ul. Lotników 2, do grobu rodzinnego, Pole 11, ganek A, miejsce 6.
Informacje dodatkowe - losy rodziny:
Inwalida wojenny, „Syn Pułku„. Według informacji przekazanej przez p. Jacka Wojciechowskiego, syna Ryszarda, również ojciec ”Ryśka„ - Antoni Wojciechowski, przedwojenny policjant, zm. w 1974 roku i pochowany w Gdyni, był żołnierzem Armii Krajowej (obecnie w ewidencji żołnierzy Powstania Warszawskiego w zasobie MPW nie figuruje). Matka Ryszarda - Leokadia Wojciechowska zmarła w Bydgoszczy w 1949 roku. Rodzeństwo: siostra Antonina Wojciechowska (rocznik 1929), brat Andrzej (rocznik 1941). Młodsze rodzeństwo zostało przed Powstaniem ewakuowane przez ojca poza Warszawę, celem ochrony, jednak nie dotyczyło to Ryszarda, który w tym czasie „przepadł”. Odnalazł się dopiero w II połowie sierpnia 1944 r. jako ranny ochotnik uczestniczący w walkach wokół PAST-y. O chłopcu pisała ówczesna prasa powstańcza. W rodzinie przechowano relację ustną mówiącą o okolicznościach zranienia ”Ryśka„ w dniu 20 sierpnia 1944 roku - otóż 20.08.1944 r. próbował wraz z koleżanką zawiesić polską flagę (w rejonie PAST-y), wówczas eksplodował pocisk artyleryjski i chłopiec został trafiony odłamkami w brzuch. Rannego przeniesiono do szpitala polowego na ul. Śliskiej, gdzie przeprowadzona została operacja usunięcia odłamku. Następnie leczony był w szpitaliku batalionowym / punkcie sanitarnym 6. kompanii (umieszczony pod kroplówką), aż do kapitulacji. Po wojnie i ogłoszeniu amnestii ujawnił swą przynależność do Armii Krajowej i udział w Powstaniu Warszawskim się, został uhonorowany „Medalem Zwycięstwa i Wolności” i Odznaką Grunwaldu. Według informacji przekazanych przez syna Powstańca, po dwóch tygodniach od uroczystego wręczenia w/w odznaczeń został aresztowany na 48 godzin przez bydgoskie UB i brutalnie przesłuchiwany, zwolniony otrzymał przymusowy nakaz pracy. Imię ojca ”Michał" podane w dokumentach powojennych USC był celowym zabiegiem po doświadczonych represjach i miało na celu utrudnienie identyfikacji, że ojciec Ryszarda Antoni służył przed wojną w Policji Państwowej II RP, a w czasie wojny był zaangażowany w działalność AK.
Uwagi:
Być może posługiwał się również pseudonimem "Wróbelek" lub był tak nazywany przez starszych kolegów. Obecnie brak dokumentu potwierdzającego ten pseudonim.